Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Adwokat w sprawie spadkowej

Adwokat w sprawie spadkowej Adwokat – dla wielu osoba, która niesie pomoc wyłącznie w trudnych sytuacjach i sprawach z zakresu prawa karnego i rodzinnego. Prawdą…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Adwokat w sprawie spadkowej

Adwokat w sprawie spadkowej

mar 15, 2023

Adwokat w sprawie spadkowej

Adwokat – dla wielu osoba, która niesie pomoc wyłącznie w trudnych sytuacjach i sprawach z zakresu prawa karnego i rodzinnego. Prawdą jednak jest, że wykwalifikowany specjalista może okazać się wsparciem również w innych obszarach – na przykład w sprawach spadkowych. W tym artykule chciałabym skupić się na tym, w czym w sprawie s padkowej może pomóc adwokat i z jakimi problemami po śmierci bliskiej osoby można się do niego zgłosić.

Prawo spadkowe

Po śmierci najbliżsi krewni spadkodawcy oraz wszystkie osoby wskazane w testamencie mają prawo do dziedziczenia majątku. Spadkiem zazwyczaj jest dom, mieszkanie, samochód, oszczędności, ale także długi, jeśli spadkodawca je po sobie pozostawił. Z uwagi na trudne okoliczności, jakimi jest śmierć oraz różne, nieraz nieuregulowane kwestie prawie, nie zawsze sprawy dotyczące podziału majątku są proste i bardzo często spadkobiercy potrzebują porady specjalisty.

W czym pomoże adwokat?

Adwokat w sprawie spadkowej zadba o interesy wszystkich osób uprawnionych do dziedziczenia oraz doradzi i wskaże rozwiązania, które mogą pomóc w przypadku np. długów spadkowych. W jakich konkretnie obszarach pomoże prawnik?

  1. Sprawy o podział majątku – komu należy się spadek i w jakiej części;
  2. Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku;
  3. Sprawy o zachowek – kiedy można o niego wnioskować, jak go wypłacić, czy można kogoś pozbawić zachowku;
  4. Sprawy o podważenie, odrzucenie lub przyjęcie testamentu;
  5. Kwestie związane z długami spadkowymi – co zrobić, jeśli spadkodawca je po sobie pozostawił, jak je rozliczyć;
  6. Sprawy o wydziedziczenie.

Ponadto adwokat poprowadzi sprawę spadkową w sądzie, przygotuje wszystkie potrzebne wnioski i pisma procesowe oraz będzie wsparciem i negocjatorem w sytuacji konfliktu pomiędzy spadkobiercami.

Czy tylko wyspecjalizowany prawnik może być pełnomocnikiem?

Przepisy prawa spadkowego stanowią, że pełnomocnikiem w sprawie spadkowej może być ktoś inny niż adwokat lub radca prawny. Oznacza to, że może nim zostać małżonek, a także rodzice, rodzeństwo oraz pozostali wstępni i zstępni spadkobiercy. W takiej sytuacji sąd jest zobowiązany do udzielenia informacji o skutkach prawnych wszystkich rozwiązań.

Adwokat – czy warto?

W każdej sprawie spadkowej, w której pojawiają się wątpliwości, warto udać się po poradę do adwokata lub radcy prawnego. W trakcie prowadzenia sprawy spadkowej często ukazują się nowe problemy i komplikacje, a dodatkowo należy pamiętać o możliwych zmianach w przepisach oraz wszystkich kwestiach podatkowych.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i poszukujesz adwokata, który zajmie się Twoją sprawą, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *