Alimenty z datą wsteczną – od kiedy i w jakich przypadkach?
Alimenty mają zapewnić osobie uprawnionej środki utrzymania do zaspokajania bieżących i usprawiedliwionych potrzeb. Sąd wyznacza alimenty na przyszłość, od momentu wniesienia o nie pozwu. W polskim prawie istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których możliwe jest zasądzenie alimentów z datą wsteczną. Jakie to sytuacje i za jaki okres wstecz można wnioskować o przyznanie alimentów?
W jakich sytuacjach można ubiegać się o alimenty wsteczne?
Wnioskowanie o alimenty wstecz ma szczególny charakter, ponieważ nie zawsze sąd może pozytywnie rozpatrzyć taką sprawę. Zgodnie z obowiązującym prawem, alimenty za okres poprzedzający wniesienie powództwa mogą zostać zasądzone, jeśli:
- w dalszym ciągu istnieją niezaspokojone potrzeby osoby uprawnionej – na przykład zaległy czynsz, opłaty, lub w sytuacji, w której jeden z rodziców jako jedyny łożył na utrzymanie dziecka i z tego powodu zostały zaciągnięte zobowiązania u osób trzecich;
- w dalszym ciągu istnieją zobowiązania zaciągnięte w celu zaspokojenia bieżących potrzeb – wtedy możliwe jest ubieganie się o alimenty na poczet ich pokrycia.
Obowiązek alimentacyjny nie dotyczy potrzeb zaspokojonych. Należy jednak podkreślić, że alimenty wsteczne należą się osobie uprawnionej zawsze, jeśli zobowiązany do ich płacenia nie przestrzegał tego obowiązku.
Alimenty wsteczne – za jaki okres?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat. W związku z tym jest to maksymalny okres, za jaki osoba uprawniona może żądać zasądzenia alimentów.
Alimenty wsteczne nie są wypłacane w wymiarze miesięcznym, tylko jako jednorazowe świadczenie, mające na celu pokrycie niezaspokojonych potrzeb i zaległych zobowiązań. W wyjątkowych sytuacjach sąd może rozłożyć płatność na raty.
Roszczenie regresowe
Rodzic samodzielnie wychowujący dziecko może w osobnym postępowaniu wystąpić do sądu z roszczeniem regresowym od drugiego rodzica, jeśli ten mimo obowiązku nie dostarczał dziecku środków utrzymania i wychowania. Wówczas sąd nie będzie badał, czy potrzeby dziecka w dalszym ciągu są niezaspokojone, a może rozliczyć wydatki, które poniósł jeden z rodziców.
Roszczenie regresowe nie ogranicza się wyłącznie do rodziców, a przysługuje każdej osobie, która ponosiła ciężar utrzymania dziecka.
Masz problem z zakresu prawa rodzinnego i potrzebujesz pomocy adwokata? Jeśli tak, to zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy