Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Bogactwo życia a słuszność w orzekaniu sądów dzielących majątek po rozwodzie

W polskim prawie istnieje klauzula dotycząca zasad współżycia społecznego, a więc wszelkich norm obyczajowych, moralnych czy etycznych, powszechnie uznanych w naszym społeczeństwie. Znajdziemy ją w…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Bogactwo życia a słuszność w orzekaniu sądów dzielących majątek po rozwodzie

Bogactwo życia a słuszność w orzekaniu sądów dzielących majątek po rozwodzie

mar 22, 2022

W polskim prawie istnieje klauzula dotycząca zasad współżycia społecznego, a więc wszelkich norm obyczajowych, moralnych czy etycznych, powszechnie uznanych w naszym społeczeństwie. Znajdziemy ją w artykule 5 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim, z naszego prawa nie możemy uczynić użytku, który byłby sprzeczny właśnie z tymi normami. Klauzula o zasadach współżycia pozwala na indywidualne podejście sądu do rozstrzygnięć spraw.

Zasady współżycia społecznego a nierówne udziały w majątku wspólnym

W sprawach rozwodowych i okołorozwodowych, takich jak opieka nad dziećmi czy podział majątku, sąd bierze pod uwagę właśnie zasady współżycia społecznego, pozwala to bowiem na indywidualną ocenę i zwrócenie uwagi na złożoność aspektów, których nie reguluje prawo. Sąd może dokonać podziału majątku, oceniając, czy jeden z małżonków nie naruszył zasad współżycia społecznego. Na podstawie tego może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Jeżeli jeden z małżonków w rażący sposób lekceważył swoje obowiązki względem rodziny (np. opuścił żonę z małymi dziećmi, celowo nie podejmował pracy zarobkowej) sąd uzna jego działania jako społecznie naganne, przez co może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym, przyznając mu mniejszą ich część, a nawet całkowicie ich pozbawić. Uwzględnia się tu także bogactwo życia.  

Bogactwo życia a podział majątku

Pojęcie bogactwa życia znajduje zastosowanie podczas spraw rozwodowych – pozwala sądowi na ocenę warunków, w jakich do tej pory żyli małżonkowie oraz ich dzieci. Dzieląc majątek czy ustalając wysokość alimentów, bierze pod uwagę nie tylko faktyczne dochody z pracy zarobkowej, dóbr materialnych czy nieruchomości, ale także ogólnie pojęty poziom dotychczasowego życia rodziny dbając o to, by każdy z członków rodziny mógł po rozwodzie żyć na tym samym poziomie. Należy podkreślić, że dokonując podziału majątku, sąd zwraca uwagę na całokształt działań obojga małżonków i ich wysiłków podejmowanych na rzecz dobra i zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym również ten z małżonków, który nie pracował zawodowo, ale zajmował się domem czy dziećmi, w równym stopniu przyczyniał się do zaspokajania potrzeb rodziny. Jest więc w równej części upoważniony do udziału w majątku wspólnym.

Sprawa rozwodowa to złożony i rozciągnięty w czasie proces, zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie nie potrafią zgodnie zdecydować o ważnych kwestiach, takich jak opieka nad dziećmi czy podział majątku. Jeżeli jesteś w tym trudnym czasie i potrzebujesz porady lub wsparcia adwokata, skontaktuj się ze mną. Z chęcią pomogę Ci przejść przez sprawę, dbając o Twoje interesy i spokój.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *