Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Czy dorosłym dzieciom należą się alimenty?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, obowiązek alimentacyjny na dziecko nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności. Najprościej można powiedzieć, że rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Czy dorosłym dzieciom należą się alimenty?

Czy dorosłym dzieciom należą się alimenty?

maj 20, 2022

Wbrew powszechnemu przekonaniu, obowiązek alimentacyjny na dziecko nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności. Najprościej można powiedzieć, że rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko do chwili, kiedy nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Co to oznacza?

Obowiązek alimentacyjny względem dorosłego dziecka

Rodzic zobowiązany jest do płacenia alimentów na dziecko do momentu, w którym nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Oznacza to na przykład, że dziecko poświęca swój czas na naukę, w związku z czym nie podejmuje pracy zarobkowej. Dotyczy to oczywiście także okresu studiów. Należy jednak zaznaczyć, że w sytuacji, której rodzic wystąpiłby z żądaniem o uchylenie alimentów, sąd weźmie pod uwagę, w jakim stopniu dorosłe dziecko spełnia obowiązek nauki, a więc czy osiąga pozytywne wyniki.

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego – kiedy możliwe?

Rodzic może wystąpić do sądu z żądaniem uchylenia obowiązku alimentacyjnego w sytuacji, w której pełnoletnie dziecko zaniedbuje naukę (np. nie zalicza lub nie podchodzi do egzaminów), nie podejmuje studiów, a mimo to w żaden sposób nie podejmuje żadnych kroków w kierunku samodzielnego utrzymywania się. Obowiązek alimentacyjny może ustać także wtedy, gdy majątek dziecka jest wystarczający, aby pokryć koszty jego utrzymania i wychowania. Trzecim przypadkiem ustania obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka jest sytuacja, w której płacenie alimentów powoduje nadmierny uszczerbek dla sytuacji ekonomicznej rodzica. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że płacąc alimenty, rodzic sam popadnie w niedostatek, sąd może podjąć decyzję o ich uchyleniu.

Kiedy uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego nie jest możliwe?

Sąd nie zezwoli na uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego przypadku niepełnosprawności dziecka, która powoduje, że nie może i nie będzie ono mogło podjąć pracy zarobkowej. W tym przypadku obowiązek płacenia jest trwały, a to znaczy, że rodzice nie mogą się od niego uchylić. A co z pracą zarobkową dziecka? Nawet w przypadku, w którym pełnoletnie dziecko podejmuje pracę, nie jest oczywiste uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sąd weźmie tu przede wszystkim pod uwagę, czy praca, którą wykonuje, jest w stanie zapewnić mu pewne i stabilne źródło utrzymania.

Rodzic, który chce uchylić się od płacenia alimentów na dorosłe dziecko, musi wnieść do sądu wniosek z żądaniem ich zniesienia. Należy w nim wskazać wszelkie informacje dotyczące wyroku o ustaleniu alimentów oraz uzasadnić swoje żądanie. Jako adwokat mogę stworzyć dla Ciebie taki wniosek oraz pomóc Ci przejść przez postępowanie sądowe. Zapraszam do kontaktu!

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *