Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Czy można zmienić pozew rozwodowy?

Czy można zmienić pozew rozwodowy? W trakcie przygotowywania pozwu o rozwód małżonkowie często działają w dużych emocjach. Narastające napięcie spowodowane ogólną sytuacją nie wpływa dobrze…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Czy można zmienić pozew rozwodowy?

Czy można zmienić pozew rozwodowy?

gru 16, 2022

Czy można zmienić pozew rozwodowy?

W trakcie przygotowywania pozwu o rozwód małżonkowie często działają w dużych emocjach. Narastające napięcie spowodowane ogólną sytuacją nie wpływa dobrze na jasność umysłu, dlatego niektóre podjęte wówczas decyzje okazują się niewłaściwe. Pojawia się wtedy pytanie, co jeśli w trakcie rozprawy rozwodowej małżonkowie zmienią zdanie i zechcą poprawić złożony już pozew? Czy jest to możliwe, czy nie i teraz będzie trzeba ponieść tego konsekwencje?

Zmiana pozwu rozwodowego w trakcie rozwodu

Jeśli małżonkowie wykażą chęć, zmiana pozwu o rozwód jest możliwa aż do prawomocnego wyroku sądu w sprawie rozwodowej. Nawet na etapie II instancji sąd może uchylić wcześniejszy wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. W związku z tym, jeśli w trakcie trwania sprawy rozwodowej na jaw wyjdą nieznane wcześniej fakty lub małżonkowie dojdą do porozumienia – mają możliwość wpłynięcia na treść pozwu. Zmieniając swoje żądanie, nie jest wymagana dodatkowa opłata.

W jakich sytuacjach można zmienić pozew?

Zmiana pozwu rozwodowego jest możliwa w dwóch zakresach:

  • zmiana stanowiska z rozwodu z orzekaniem o winie na rozwód bez orzekania o winie lub odwrotnie – z rozwodu bez orzekania o winie na rozwód z orzekaniem o winie;
  • zmiana powództwa z rozwodu na separację.

Pamiętajmy, że w drugiej sytuacji, mimo możliwości zmiany powództwa, sąd nadal może orzec rozwód. Wydarzy się to gdy drugi małżonek nie wyrazi zgody na separację i w dalszym ciągu będzie nalegać na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.

Jak dokonać zmiany powództwa?

Zgodnie z przepisami małżonkowie mogą domagać się zmiany pozwu rozwodowego wyłącznie w piśmie procesowym. W tej sytuacji nie jest możliwe złożenie oświadczenia do protokołu sądowego. Aby uzyskać poradę prawną w tym zakresie lub przygotować stosowne dokumenty, najlepszym wyjściem jest udanie się do adwokata wyspecjalizowanego w prawie rodzinnym.

Jeśli jesteś w trakcie rozwodu lub potrzebujesz porady prawnej, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *