Czy można zmienić pozew rozwodowy?
W trakcie przygotowywania pozwu o rozwód małżonkowie często działają w dużych emocjach. Narastające napięcie spowodowane ogólną sytuacją nie wpływa dobrze na jasność umysłu, dlatego niektóre podjęte wówczas decyzje okazują się niewłaściwe. Pojawia się wtedy pytanie, co jeśli w trakcie rozprawy rozwodowej małżonkowie zmienią zdanie i zechcą poprawić złożony już pozew? Czy jest to możliwe, czy nie i teraz będzie trzeba ponieść tego konsekwencje?
Zmiana pozwu rozwodowego w trakcie rozwodu
Jeśli małżonkowie wykażą chęć, zmiana pozwu o rozwód jest możliwa aż do prawomocnego wyroku sądu w sprawie rozwodowej. Nawet na etapie II instancji sąd może uchylić wcześniejszy wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. W związku z tym, jeśli w trakcie trwania sprawy rozwodowej na jaw wyjdą nieznane wcześniej fakty lub małżonkowie dojdą do porozumienia – mają możliwość wpłynięcia na treść pozwu. Zmieniając swoje żądanie, nie jest wymagana dodatkowa opłata.
W jakich sytuacjach można zmienić pozew?
Zmiana pozwu rozwodowego jest możliwa w dwóch zakresach:
- zmiana stanowiska z rozwodu z orzekaniem o winie na rozwód bez orzekania o winie lub odwrotnie – z rozwodu bez orzekania o winie na rozwód z orzekaniem o winie;
- zmiana powództwa z rozwodu na separację.
Pamiętajmy, że w drugiej sytuacji, mimo możliwości zmiany powództwa, sąd nadal może orzec rozwód. Wydarzy się to gdy drugi małżonek nie wyrazi zgody na separację i w dalszym ciągu będzie nalegać na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Jak dokonać zmiany powództwa?
Zgodnie z przepisami małżonkowie mogą domagać się zmiany pozwu rozwodowego wyłącznie w piśmie procesowym. W tej sytuacji nie jest możliwe złożenie oświadczenia do protokołu sądowego. Aby uzyskać poradę prawną w tym zakresie lub przygotować stosowne dokumenty, najlepszym wyjściem jest udanie się do adwokata wyspecjalizowanego w prawie rodzinnym.
Jeśli jesteś w trakcie rozwodu lub potrzebujesz porady prawnej, zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy