Podejmując decyzję o rozwodzie, małżonkowie najczęściej chcieliby, by ten przebiegł szybko i sprawnie, najlepiej podczas pierwszej rozprawy. Niestety zazwyczaj pozostaje to w sferze marzeń, ponieważ sprawa rozwodowa nie należy do łatwych. I nie mam tu na myśli wyłącznie małżonków, ale także sąd, który musi wziąć pod uwagę wszystkie przesłanki, które mogły do niego doprowadzić, aby wydać sprawiedliwy wyrok. Nie oznacza to jednak, że szybki rozwód nie jest możliwy – wiele zależy tu jednak od postawy obojga (byłych) małżonków. Jak zatem rozwieść się szybko?
Rozwód bez orzekania o winie
Wpływ na szybkość przeprowadzenia rozprawy rozwodowej ma przede wszystkim to, czy małżonkowie chcą rozwieść z orzeczeniem o winie czy za porozumieniem stron. W pierwszym przypadku sfinalizowanie rozwodu podczas jednej rozprawy jest bardzo trudne, gdyż sąd musi wziąć pod uwagę nie tylko materiał dowodowy złożony przez oboje małżonków, ale również zeznania świadków powołanych przez nich powołanych. Jeżeli jednak wniosą oni o rozwód bez orzekania o winie, istnieje realna szansa na szybkie sfinalizowanie sprawy. Wystarczy, że małżonkowie udowodnią przed sądem, że rozpad pożycia jest trwały i nie ma szans na uratowanie małżeństwa. Wówczas uzyskanie rozwodu podczas pierwszej rozprawy jest bardzo prawdopodobne. Najlepiej w tym wypadku skorzystać z pomocy doświadczonego w sprawach rodzinnych adwokata.
Zgodne stanowiska małżonków
Na szybkość sfinalizowania rozwodu ma także wpływ to, czy małżonkowie przedstawiają zgodne stanowiska co do warunków rozwodu. Mam tu na myśli między innymi podział majątku, zajmowanie nieruchomości oraz opiekę nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Jeżeli bowiem są w stanie dojść do porozumienia w sprawie tych warunków, zgodnie przedstawią je przed sądem i znajdą one uzasadnienie w przepisach, sąd ma możliwość szybkiego podjęcia decyzji. W przeciwnym wypadku, a więc kiedy między małżonkami dochodzi do nieporozumień i nie potrafią przedstawić wspólnych stanowisk, sąd najprawdopodobniej będzie musiał przeprowadzić więcej niż jedną rozprawę, aby szczegółowo rozważyć wszelkie przesłanki.
Szybki rozwód a wspólne małoletnie dzieci
Należy podkreślić, że w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają dzieci, sąd orzeknie rozwód wyłącznie wtedy, gdy nie zagraża on ich dobru. Musi także przesłuchać co najmniej jednego świadka z bliskiego otoczenia dziecka (np. ciocię, babcię czy dziadka), który opowie, jak w jego ocenie rozwód rodziców wpłynie na dziecko. I praktycznie rzecz biorąc, tu również jest możliwe szybkie przeprowadzenie rozwodu, pod warunkiem, że oboje rodzice wyrażą zgodne stanowiska co do sprawowania opieki, miejsca zamieszkania, kontaktów i wszelkich innych spraw, które należy ustalić w czasie rozwodu. Najlepiej w tej sytuacji przedłożyć przed sądem porozumienie rodzicielskie podpisane przez obojga rodziców, które jasno określa wszelkie, najdrobniejsze nawet szczegóły dotyczące sprawowania opieki i wychowania dziecka. To znacząco ułatwi sądowi podjęcie decyzji i zaoszczędzi sporo czasu na podjęcie decyzji.
Adwokat a rozwód podczas pierwszej rozprawy
Szybki rozwód bez pełnomocnika jest oczywiście możliwy, ale wiedza adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych znacznie ułatwi postępowanie. Dobry adwokat jest w stanie szybko reagować na sali sądowej w każdej sytuacji, która mogłaby zagrozić szybkiemu przeprowadzeniu rozwodu. Doradzi także na każdym etapie postępowania i podpowie, jakie kroki należy podjąć, aby rozwód mógł zakończyć się podczas pierwszej rozprawy.
Jeżeli potrzebujesz adwokata doświadczonego w sprawach rodzinnych na terenie Warszawy, zapraszam do kontaktu ze mną. Pomogę Ci przygotować się i przejść przez cały skomplikowany proces, który wiąże się z rozwodem.
0 komentarzy