Rozwód jest trudnym i bolesnym przeżyciem nie tylko dla współmałżonków, ale także dla ich dzieci, które w mniejszym lub większym stopniu zostają zmuszone do bycia częścią rozprawy rozwodowej 💔
Udział dziecka w rozwodzie
Udział dziecka w takiej rozprawie nie zawsze oznacza, że musi ono stawić się na sali rozpraw. Dzieje się tak w momencie, w którym rodzice są zgodni w podstawowych kwestiach dotyczących rozwodu a także porozumieli się w zakresie opieki nad dzieckiem. Jeżeli jednak rodzice nie potrafią dojść do porozumienia udział w rozprawie będzie konieczny.
Porozumienie rodzicielskie
Brak porozumienia między rodzicami odczuwają szczególnie dzieci. Bo to właśnie one stają się często kartą przetargową w sprawie rozwodowej. Bywają również przedmiotem manipulacji. Co jest tego celem? Przekonanie swojego dziecka, aby zeznawało na niekorzyść drugiego rodzica. O manipulacji mówimy wtedy, gdy dziecko pod naciskiem matki/ojca świadczy przed sądem coś, co tak naprawdę nigdy nie miało miejsca.
Jak wygląda manipulacja rodzicielska?
Na czym może polegać taka manipulacja?
◾ na obiecywaniu nagród
◾ zastraszaniu karą
◾ wmawianiu nieprawdziwych zdarzeń
◾ przekonywaniu o całkowitej winie drugiego rodzica
◾ oczernianiu matki/ojca i przedstawianiu ich fałszywego obrazu.
Dzieci przedmiotem szantażu rodzicielskiego
O manipulacji mówimy także wtedy, gdy dzieci stają się przedmiotem szantażu. Tylko co w takim przypadku może zrobić rodzic, który pada jego ofiarą? Jak się przed tym bronić?
🔸 Udowadniać swoją rację
🔸 Składać stosowne wnioski
🔸 Wypracować dobrą strategię procesową
🔸 Skorzystać z pomocy prawnika, który określi w jaki sposób odeprzeć zarzuty manipulującego eks małżonka.
0 komentarzy