Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Eksmisja byłego małżonka po rozwodzie

W sprawie o rozwód sąd musi podjąć decyzję, który z małżonków zyska prawo do wspólnie zajmowanego mieszkania. Czasami to sami małżonkowie podejmują taką decyzję i…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Eksmisja byłego małżonka po rozwodzie

Eksmisja byłego małżonka po rozwodzie

cze 10, 2022

W sprawie o rozwód sąd musi podjąć decyzję, który z małżonków zyska prawo do wspólnie zajmowanego mieszkania. Czasami to sami małżonkowie podejmują taką decyzję i jedno z nich samo opuszcza to mieszkanie. Jednak życie jest życiem i nie zawsze wszystko przebiega gładko. Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie, nie mogąc do porozumienia, zamieszkują wspólnie nawet po rozwodzie.

Co jednak, jeśli przez zachowanie jednego z nich wspólne mieszkanie staje się niemożliwe? Jak w tej sytuacji działa prawo?

Eksmisja po rozwodzie – kiedy jest możliwa?

Sąd orzeknie eksmisję małżonka tylko w wyjątkowych sytuacjach, i z reguły dzieje się to rzadko. Sam konflikt między rozwiedzionymi małżonkami nie stanowi bowiem przesłanki do takiej eksmisji. Aby mogło do niej dojść, eksmałżonek musi w sposób rażący uniemożliwiać zamieszkiwanie pod wspólnym dachem. W takiej sytuacji drugi z małżonków musi złożyć do sądu wniosek. 

Należy pamiętać, że naganne zachowanie to nie jednorazowy wybryk, lecz powtarzające się sytuacje, które uniemożliwiają przebywanie pod wspólnym dachem. Takie sprawy wymagają wskazania przed sądem konkretnych przyczyn, wobec których wnosi się o eksmisję.

W jakich sytuacjach można żądać eksmisji byłego małżonka?

Jak już wyżej wspomniałam, kiedy jego dochodzi do rażących, nagannych zachowań. Mowa tu o wszelkich sytuacjach, które moglibyśmy określić jako społecznie nieakceptowane, a więc na przykład:

  • stosowanie różnych form przemocy wobec eksmałżonka lub dzieci;
  • stosowanie środków odurzających, nadużywanie alkoholu;
  • zachowania demoralizujące dzieci;
  • nieprzyczynianie się do ponoszenia kosztów związanych z zamieszkiwaniem.

Kiedy sąd nie wyrazi zgody na eksmisję małżonka po rozwodzie?

Sąd nie wyda decyzji o eksmisji małżonka, który jest jedynym właścicielem nieruchomości – co za tym idzie, nie wchodzi ona w skład majątku wspólnego, a także, kiedy przydzielono mu je na drodze stosunku służbowego. Jeżeli tak nie jest i lokum należy do obojga małżonków, nie ma przeciwwskazań do eksmisji. Dotyczy to także mieszkania, które jest wynajmowane, użyczone lub stanowi własność spółdzielni mieszkaniowej.

Jeżeli czeka Cię trudny rozwód, zawsze warto skorzystać z pomocy adwokata. Treść wyroku rozwodowego w dużej mierze zależy od pozwu czy zgromadzenia odpowiednich dowodów. Działam na terenie Warszawy i pomogę Ci przejść przez rozwód, dbając o Twoje dobro.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *