Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Ile kosztuje rozwód?

Rozwód jest nie tylko sytuacją stresującą i bolesną, ale również kosztowną. Małżonkowie wnoszący o rozwód muszą liczyć z pewnymi kosztami, które muszą ponieść w jego…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Ile kosztuje rozwód?

Ile kosztuje rozwód?

wrz 22, 2021

Rozwód jest nie tylko sytuacją stresującą i bolesną, ale również kosztowną. Małżonkowie wnoszący o rozwód muszą liczyć z pewnymi kosztami, które muszą ponieść w jego trakcie. Za co przyjdzie im zapłacić?

Koszty podczas rozwodu:

👉 Pierwszym kosztem jest opłata za wniesienie pozwu, która równa się 600 zł. Wnosi ją małżonek składający pozew rozwodowy. Jeżeli rozwód zakończy się obopólną zgodą i rozwiązanie małżeństwa nastąpi bez orzekania o winie, wówczas sąd zwraca połowę tej kwoty stronie, która pozew wniosła uiszczając opłatę sądową. Nakazuje także drugiej stronie zwrot połowy tej kwoty, czyli 150 zł.

👉 Jeżeli w toku sprawy rozwodowej następuje podział majątku, a współmałżonkowie nie są zgodni – wówczas ponoszą koszt w wysokości 1000 zł – jest to opłata od podziału majątku.
👉 Jeżeli jednak strony działają zgodnie, wiedzą, która część majątku należy do kogo, wtedy kwota ta wyniesie 300 zł.

Niestety praktyka pokazuje, że bardzo rzadko udaje się przeprowadzić rozprawę rozwodową i o podział majątku w jednym postępowaniu.

Jeżeli strony wnoszą o rozwód z orzeczeniem o winie kolejne koszty związane są z postępowaniem dowodowym. Gdy w grę wchodzi zdrada jednym z dowodów może być przedstawienie sądowi raportu z działań detektywistycznych, a to oczywiście wiąże się z niemałymi kosztami. Sporym kosztem okazuje się także wycena nieruchomości, której należy dokonać podczas podziału majątku.

👉 I wreszcie koszty reprezentacji, a więc prawnika. A to wygląda już bardzo różnie i najczęściej zależy od stopnia skomplikowania sprawy.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

1 komentarz
  1. Klara

    Mojego męża rozwód kosztował o wiele więcej ;- )

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *