Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?

Dla dziecka rozwód rodziców jest bardzo trudnym przeżyciem — w jednej chwili całe dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami. W takiej sytuacji dziecko może…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?

Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?

lis 16, 2022

Dla dziecka rozwód rodziców jest bardzo trudnym przeżyciem — w jednej chwili całe dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami. W takiej sytuacji dziecko może poczuć się odrzucone i zdezorientowane.

Co zrobić, aby skutki rozstania nie były dla dziecka traumatyczne i jak przygotować je na rozwód?

Negatywne emocje

W kryzysowej sytuacji, jaką jest rozwód rodziców, u dziecka często pojawia się szereg negatywnych i skrajnych emocji, takich jak lęk, strach, złość, smutek. Myśl o odejściu jednego z rodziców burzy poczucie bezpieczeństwa – w końcu to oni wspólnie budowali stabilny dom i zawsze byli przy dziecku, gdy tego potrzebowało. Dla dziecka rodzice zawsze będą rodzicami, niezależnie od tego, co się wydarzyło i co się wydarzy. Należy więc pamiętać, że to, jak dziecko przejdzie przez rozwód, zależy przede wszystkim od tego, jak przejdą przez niego rodzice.

Konflikt między małżonkami a dziecko

Dzieci wyczuwają wszystkie emocje rodziców. W trakcie rozwodu skonfliktowanym małżonkom często trudno jest uniknąć kłótni, jednak ważne jest to, aby nie wciągać w nie dziecka. Obarczanie go swoimi problemami może wpędzić je w poczucie winy za rozpad małżeństwa. Aby uniknąć traumy rozwodowej, priorytetem powinno być zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości. Ten warunek może być spełniony, jeśli rodzice zadbają również o siebie i swoje zdrowie psychiczne.

Rozmowa o rozwodzie

Przed poinformowaniem dziecka o rozwodzie małżonkowie przede wszystkim powinni między sobą ustalić szczegóły dotyczące dziecka. Kwestiami, które należy podjąć, są na pewno miejsce zamieszkania dziecka oraz kontakty z drugim rodzicem i dalszą rodziną. Jak przygotować się do rozmowy o rozwodzie?

  1. Po pierwsze należy zastanowić się, co chce się powiedzieć dziecku – rozmowa o rozwodzie musi być dobrze przemyślana, nie ma w niej miejsca na spontaniczne i emocjonalne działanie. W rozmowie powinno się przedstawić ustalone wcześniej szczegóły;
  2. Czas przeznaczony na rozmowę powinien być poświęcony dziecku w stu procentach;
  3. Ważne, aby zadbać o bezpieczne i spokojne miejsce do rozmowy;
  4. Rozmowa powinna zostać przeprowadzona przez obojga rodziców.

W trakcie rozmowy należy obserwować reakcję dziecka i być przy nim, aby mogło wyrazić swoje emocje. Jak wesprzeć dziecko?

  1. Zapewnić, że rozwód nie jest jego winą;
  2. Zapewnić, że jest kochane;
  3. Nie wymagać, aby dziecko wybrało rodzica, z którym woli spędzać czas – ważna jest równowaga i bliskość obojga rodziców;
  4. Wspólnie nazywać pojawiające się uczucia i emocje;
  5. Rozmawiać i słuchać uważnie! Jedna rozmowa nie wystarczy, aby dziecko poradziło sobie w sytuacji okołorozwodowej.

Wsparcie specjalisty

Jeśli rodzinie trudno jest poradzić sobie z rozwodem, rozmowy z dzieckiem są nieudane, dziecko się wycofało lub zachowuje się agresywnie – warto rozważyć konsultację z psychologiem. Specjalista, poza wsparciem dla dziecka, może również pomóc rodzicom w przejściu przez rozwód.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej w zakresie prawa rodzinnego lub szukasz adwokata z Warszawy, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *