Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Niezapłacone raty kredytów i rosnące odsetki mogą pociągnąć za sobą wiele przykrych następstw. W niektórych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się krokiem, który rozwiąże…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

lut 22, 2023

Niezapłacone raty kredytów i rosnące odsetki mogą pociągnąć za sobą wiele przykrych następstw. W niektórych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się krokiem, który rozwiąże problemy z zadłużeniem. Czy na pewno?

Upadłość konsumencka powoduje wiele zmian w codziennym życiu, dlatego przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do sądu, należy uważnie zapoznać się ze wszystkimi jej konsekwencjami.

Najważniejsze konsekwencje upadłości konsumenckiej

Główną konsekwencją ogłoszenia upadłości powinno być wypracowanie strategii oddłużania dłużnika – ściśle mówiąc celem jest wprowadzenie zmian w sposobie życia dłużnika, aby w przyszłości miał motywację do działania w inny sposób. Jakie więc konkretnie skutki pociąga za sobą bankructwo?

  1. Oddłużenie upadłego – po wydaniu pozytywnej opinii przez sąd, zlikwidowaniu majątku oraz ustaleniu planu spłaty wierzycieli długi mogą zostać umorzone;
  2. Utrata możliwości dysponowania majątkiem na rzecz syndyka – posiadany majątek wchodzi w skład masy upadłościowej, która zostanie spieniężona i przeznaczona na spłatę wierzycieli. Majątkiem może być m.in. dom, mieszkanie, działka, samochód;
  3. Przejęcie przez syndyka wynagrodzenia za pracę lub emerytury/renty – upadły ma dostęp do połowy swojego miesięcznego wynagrodzenia;
  4. Ograniczenie decyzyjności finansowej – upadły nie ma lub ma ograniczoną możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu bankowego;
  5. Umieszczenie informacji o sytuacji finansowej upadłego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości.

Umorzenie długów?

Pamiętajmy, że ogłoszenie upadłości przez osobę fizyczną nie oznacza całkowitego umorzenia długów.

Oddłużenie upadłego powinno odbywać się z zachowaniem praw wierzycieli do odzyskania swoich pieniędzy i powinno być poprzedzone próbą spłaty części zobowiązań. Istnieją także długi, które nie mogą zostać umorzone i są to długi alimentacyjne, długi z racji odszkodowań, kary zasądzone przez sąd.

Upadłość – czy warto?

W ogłoszeniu upadłości coraz więcej osób zaczyna dostrzegać sposób na szybkie pozbycie się długów. Należy jednak mieć na względzie fakt, że bankructwo nie oznacza wyłącznie pozbycia się długów, a ma wiele innych skutków i odciska piętno na dotychczasowym i przyszłym życiu dłużnika. Poza oddłużeniem upadły traci także dostęp do swojego majątku i zostają mu ograniczone prawa konsumenckie. W związku z tym każdą decyzję należy skonsultować z prawnikiem, który dokona analizy sytuacji i pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jeśli poszukujesz adwokata do poprowadzenia Twojej sprawy lub potrzebujesz porady prawnej, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *