Rozwód można przyspieszyć, a jedynym sposobem na to z pewnością są mediacje. Ugoda zawarta między małżonkami jeszcze przed rozpoczęciem postępowania sądowego znacznie przyspiesza cały proces. Jednak nie tylko to przemawia na korzyść mediacji. Wypracowane porozumienie to także mniejszy stres dla małżonków w trakcie toczących się rozpraw. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu postępowania mediacyjnego warto poznać szczegóły i się do niego przygotować. O tym, jak to zrobić możesz przeczytać w tym artykule.
Czas trwania mediacji rozwodowych
Mediacje rozwodowe nie zagwarantują natychmiastowego zakończenia małżeństwa, jednak pozwolą w znacznie krótszym czasie rozwiązać wiele spornych kwestii, takich jak np. podział majątku, kontakty i opieka nad małoletnimi dziećmi, czy alimenty. Sądowe postępowanie mediacyjne nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące. Mimo to na wniosek obu stron może zostać przedłużone, o ile będzie to korzystne dla pozytywnego załatwienia sprawy. Natomiast czas trwania mediacji prywatnych nie jest odgórnie uregulowany i zależy przede wszystkim od zawiłości sprawy i dyspozycyjności obu stron konfliktu oraz mediatora.
Koszt mediacji rozwodowych
Same mediacje nie są darmowe i należy liczyć się z pewnymi kosztami. W mediacjach sądowych wynagrodzenie dla mediatora to 150 zł za pierwsze posiedzenie i 100 zł za każde kolejne. Co więcej, należy mieć na względzie też dodatkowe koszty związane z wynajmowanym pomieszczeniem, w którym odbywają się spotkania, korespondencją, dojazdem mediatora na miejsce spotkań. Koszt mediacji prywatnych uzależniony jest od osobistego cennika mediatora.
Prawdą jest, że rozwód pociąga za sobą wiele wydatków. Po złożeniu pozwu rozwodowego koszty mnożą się, ale mimo wszystko jedną z opcji na ich ograniczenie jest właśnie postępowanie pozasądowe, czyli mediacja. Przeprowadzona przed lub w trakcie trwania sprawy i zakończona ugodą może spowodować częściowe zwrócenie stronom konfliktu kosztów rozwodowych. Więcej o tym, jak obniżyć koszty rozwodu przeczytasz w tym artykule.
Usprawnienie postępowania sądowego
Skonfliktowanym małżonkom często zależy na szybkim i mało stresującym rozwodzie, a sposobów na to jest kilka. Omawiane mediacje są dobrą szansą na wypracowanie porozumienia i uniknięcie wielu rozpraw. W związku z tym warto rozważyć tę opcję, a w przypadku pojawienia się wątpliwości zasięgnąć porady u adwokata.
Masz problem z zakresu prawa rodzinnego i szukasz jego rozwiązania? Potrzebujesz porady prawnej lub adwokata? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy