Poszukiwania sposobów na wyjście z długów mogą być długie i niezwykle trudne. Jeżeli żadna z rozważanych możliwości nie rozwiązuje problemu, najrozsądniejsze może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Podejmując decyzję, należy jednak pamiętać, że procedura ta jest ściśle uregulowana przez prawo i nie każdy może o nią wnioskować.
O tym, czym dokładnie jest upadłość konsumencka, przeczytasz w tym artykule.
Główne warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Aby wnioskować o upadłość konsumencką, należy spełniać określone kryteria. Obecnie pod uwagę brane są trzy podstawowe warunki. Osoba ubiegająca się o status upadłego powinna:
- Być osobą fizyczną, co znaczy, że obecnie nie może prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej;
- Być niewypłacalna przez okres co najmniej 3 miesięcy;
- Złożyć odpowiedni wniosek do sądu.
Po otrzymaniu wniosku sąd bada, dlaczego dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności i następnie podejmuje decyzję o przychyleniu się do wniosku lub jego oddaleniu.
Kto nie może ogłosić upadłości?
Nie zawsze sąd przyjmuje wniosek i nie dla każdego ogłoszenie bankructwa może okazać się odpowiednim wyjściem. W jakich sytuacjach niemożliwe jest ubieganie się o upadłość konsumencką?
- Osoba zadłużona aktywnie prowadzi działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem w spółce handlowej;
- Osoba zadłużona jest wypłacalna lub ma niewielkie zadłużenie – np. sytuacja, w której otrzymywane wynagrodzenie wystarcza na regularne spłacanie wierzycieli;
- Majątek przekracza wartość długu – jeśli wartość posiadanego majątku (np. dom, mieszkanie, działka, samochód) jest wyższa niż zaciągnięte zobowiązania;
- Zadłużenie jest wynikiem celowego działania lub rażącego zaniedbania;
- Zobowiązania są sumą długów, których nie można umorzyć – długi alimentacyjne, długi z tytułu odszkodowań, kary nałożone przez sąd;
- W ciągu ostatnich 10 lat osoba zadłużona wnosiła wniosek o upadłość konsumencką i zostało to zatwierdzone przez sąd.
Ponadto sąd odrzuci wniosek, jeśli ubiegający się o upadłość nie wykaże całego posiadanego majątku.
Podsumowanie
Upadłość konsumencka ma swoje wady i zalety. Nie jest to tylko sposób na oddłużenie, ale sytuacja, która będzie miała wpływ na całe życie. Więcej o konsekwencjach ogłoszenia upadłości konsumenckiej przeczytasz w tym artykule.
Przed podjęciem decyzji, pierwszym krokiem powinno być rozważenie za i przeciw, a następnie zapoznanie się ze wszystkimi procedurami i wymogami, ponieważ może okazać się, że ogłoszenie bankructwa nie jest możliwe. Tylko w przypadku, w którym wszystkie podane warunki są spełnione i dłużnik nie ma możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań oraz nie zataja swojego majątku, sąd może przychylić się do wniosku.
Pamiętaj, że każdą decyzję najlepiej skonsultować ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i wyjaśni wszystkie wątpliwe kwestie.
Poszukujesz adwokata w Warszawie, który poprowadzi Twoją sprawę lub udzieli Ci porady? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy