Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Manimpulowanie dzieckiem w trakcie rozwodu

Nie każdy rozwód przebiega zgodnie. Często zdarza się, że nie pogodzony z losem małżonek rzuca drugiemu kłody pod nogi. I robi to w najróżniejszy sposób…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Manimpulowanie dzieckiem w trakcie rozwodu

Manimpulowanie dzieckiem w trakcie rozwodu

lut 24, 2022

Nie każdy rozwód przebiega zgodnie. Często zdarza się, że nie pogodzony z losem małżonek rzuca drugiemu kłody pod nogi. I robi to w najróżniejszy sposób – nie zgadza się na polubowne przeprowadzenie sprawy, oczernia w oczach innych, usilnie szuka dowodów obciążających drugiego małżonka. Zdarza się również, że zapominając o dobrostanie dziecka, zaczyna nim manipulować…

Manipulowanie dzieckiem w sprawach rodzinnych

Do manipulacji dochodzi najczęściej podczas walki o sprawowanie opieki nad dzieckiem, kiedy to rodzice nie potrafią się dogadać co do jej warunków w trakcie rozwodu. Rodzic manipulujący robi, co w jego mocy, by oczernić drugiego rodzica w oczach dziecka. Dąży w ten sposób do tego, by ono samo podjęło decyzję, z kim chce zamieszkać. 

Rozwód a manipulacja

Manipulacją nazwiemy wypowiadanie się w negatywny sposób o drugim rodzicu, nie rzadko mijając się z prawdą. Utrudnianie spotkań dziecka z drugim rodzicem, m.in. poprzez organizowanie czasu dziecka w taki sposób, by spotkanie było trudne do zrealizowania. Ocenianie zachowań drugiego rodzica w sposób negatywny, wmawianie dziecku, że wszystko, co robi, jest złe to także manipulacja.

Zaliczymy do niej także obarczanie drugiego rodzica całkowitą winą za rozpad związku czy rozwód, wmawianie dziecku, że to tylko i wyłącznie jego wina.

Manipulujący rodzic pokazuje dziecku cierpienie, jakie wyrządził ten drugi. Czasami dochodzi także do nakłanianie dziecka do określonych zachowań względem drugiego rodzica lub świadków.

Konsekwencje dla dziecka

Należy podkreślić, że rozwód rodziców nie pozostaje bez wpływu na jego psychikę. Manipulowanie dzieckiem w sprawach rodzinnych przede wszystkim utrudnia dziecku przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, do zaakceptowania rozwodu rodziców. Czasem zachowanie rodzica manipulującego może prowadzić do syndromu oddzielenia – PAS (z ang. Parental Alienation Syndrome). Po czym go rozpoznamy?

Dziecko oczernia „drugiego” rodzica, ma do niego wrogi stosunek. Zawsze trzyma stronę rodzica, który nim manipuluje, nie myśli niezależnie – używane przez niego argumenty pochodzą wprost od rodzica. Dziecko próbuje także uzasadniać to, co mówi rodzic oddzielający i samo jest o tym przekonane. Zdarza się także, że unika wszelkiego kontaktu z rodzicem, z którym nie mieszka – unika spotkań, nie odbiera telefonów. Czasami dochodzi też do tego, że dziecko przenosi swoją złość na drugiego rodzica także na całą jego rodzinę.

O czym jednak zapomina rodzic manipulujący? 

O tym, że manipulując dzieckiem, aby oddaliło się od drugiego rodzica, wyrządza krzywdę dziecku… Bo ono potrzebuje świadomości, że oboje rodzice kochają je tak samo, bez względu na to, co wydarzyło się w ich małżeństwie.

Sprawy rodzinne zawsze są trudne, szczególnie dla dzieci, dla których świat wywraca się do góry nogami. Dlatego w trakcie rozwodu warto sięgnąć po pomoc doświadczonego adwokata, który pomoże przez niego przejść, zabezpieczając dobrostan zarówno dziecka, jak i całej rodziny.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *