Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Prawo spadkowe – czym jest?

Prawo spadkowe często budzi wiele skrajnych emocji, przede wszystkim ze względu na okoliczności i żałobę po śmierci bliskiej osoby. Jest to część Kodeksu cywilnego, która…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Prawo spadkowe – czym jest?

Prawo spadkowe – czym jest?

lut 9, 2023

Prawo spadkowe często budzi wiele skrajnych emocji, przede wszystkim ze względu na okoliczności i żałobę po śmierci bliskiej osoby. Jest to część Kodeksu cywilnego, która skupia się wokół kwestii dotyczących dziedziczenia majątku po zmarłym. Otrzymanie spadku wymaga dopełnienia wielu formalności, dlatego warto wiedzieć, co reguluje prawo spadkowe i co jest przedmiotem spadku.

Co to jest spadek?

Na początek warto zastanowić się, czym jest spadek. Zazwyczaj kojarzy się wyłącznie z posiadanymi dobrami materialnymi, a tak naprawdę spadek to zbiór praw i obowiązków majątkowych zmarłego, czyli m.in.:

  • posiadane aktywa – nieruchomości, przedmioty materialne, oszczędności;
  • obowiązki wynikające z zaciągniętych zobowiązań – kredyty i pożyczki;
  • prawa i obowiązki wynikające z dziedziczenia po innych spadkodawcach.

Spadek jest przekazywany na określonych zasadach, w zależności od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, czy nie.

Kwestie regulowane przez prawo spadkowe

W celu uregulowania praw i obowiązków dotyczących dziedziczenia, prawo spadkowe określa:

  • przejście majątku na spadkobiercę lub spadkobierców;
  • status prawny spadkobiercy lub spadkobierców (czy jest wola do nabycia spadku, czy nie);
  • odpowiedzialność za długi spadkowe.

W Polsce podstawą dziedziczenia jest testament, w którym spadkodawca może dowolnie rozporządzić swoim majątkiem. Na tej zasadzie może pozbawić bliskie osoby prawa do dziedziczenia lub przekazać spadek komuś zupełnie obcemu. W sytuacji, w której zmarły nie zostawił po sobie testamentu, zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe.

Prawo spadkowe

Ze względu na fakt, że spadek na mocy dziedziczenia przechodzi od spadkodawcy na spadkobiercę lub spadkobierców, po śmierci bliskiej osoby należy ustalić, jaka była jego sytuacja majątkowa. Taka ocena pozwala na świadome przyjęcie bądź odrzucenie spadku i uniknięcie dodatkowych problemów, jak na przykład dziedziczenie długów po zmarłym.

W momencie, w którym pojawiają się niejasności, warto udać się do adwokata, by z jego pomocą rozwiązać wszystkie sporne kwestie. Specjalista pomoże także w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, czy przeprowadzeniu postępowania pozasądowego lub sądowego.

Jeśli jesteś z Warszawy i poszukujesz adwokata, który pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *