Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka to zawiła i długotrwała procedura, w wyniku której psychologicznie i prawnie dochodzi do uznania dziecka innych rodziców za dziecko rodziców adopcyjnych. Relacja ta…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka

wrz 4, 2021

Przysposobienie dziecka to zawiła i długotrwała procedura, w wyniku której psychologicznie i prawnie dochodzi do uznania dziecka innych rodziców za dziecko rodziców adopcyjnych. Relacja ta jest równoznaczna z relacjami opartymi na pokrewieństwie.

Najważniejsze w procesie adopcji jest dobro dziecka. To do niego dobiera się rodzinę – nigdy odwrotnie. Jednak przygotowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych jest równie ważne i traktowane równorzędnie z przygotowaniem dziecka.

Jakie trzeba spełnić warunki, by zostać rodzicem adopcyjnym?

Aby zostać rodzicem adopcyjnym należy spełnić następujące warunki:
mieć pełną zdolność do czynności prawnych (tzn. być pełnoletnim i nie ubezwłasnowolnionym), umożliwiającą po adopcji sprawowanie władzy rodzicielskiej,
posiadać kwalifikacje osobiste (moralne i zdrowotne oraz stabilną sytuację materialną), które pozwolą w przyszłości na wywiązywanie się z obowiązków rodzicielskich,
uzyskać opinię kwalifikacyjną ośrodka adopcyjnego oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ten ośrodek.

Od czego zacząć adopcję?

Pierwsze kroki wiodą kandydatów przez ośrodek adopcyjny. To w nim odbywają się spotkania informacyjne, kontakty z psychologiem, tam składane są dokumenty. Ośrodek wystawia diagnozę pedagogiczną i psychologiczną kandydatów oraz wykonuje wywiad adopcyjny. Kieruje również na bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziców adopcyjnych.
Po przejściu procedury w ośrodku adopcyjnym i uzyskaniu pozytywnej opinii umożliwiającej adopcję dziecka następuje czas oczekiwania. Aby uzyskać zgodę na adopcję konieczna jest także zgoda Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ostatecznie o przysposobieniu decyduje sąd.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *