Przysposobienie dziecka to zawiła i długotrwała procedura, w wyniku której psychologicznie i prawnie dochodzi do uznania dziecka innych rodziców za dziecko rodziców adopcyjnych. Relacja ta jest równoznaczna z relacjami opartymi na pokrewieństwie.
Najważniejsze w procesie adopcji jest dobro dziecka. To do niego dobiera się rodzinę – nigdy odwrotnie. Jednak przygotowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych jest równie ważne i traktowane równorzędnie z przygotowaniem dziecka.
Jakie trzeba spełnić warunki, by zostać rodzicem adopcyjnym?
Aby zostać rodzicem adopcyjnym należy spełnić następujące warunki:
mieć pełną zdolność do czynności prawnych (tzn. być pełnoletnim i nie ubezwłasnowolnionym), umożliwiającą po adopcji sprawowanie władzy rodzicielskiej,
posiadać kwalifikacje osobiste (moralne i zdrowotne oraz stabilną sytuację materialną), które pozwolą w przyszłości na wywiązywanie się z obowiązków rodzicielskich,
uzyskać opinię kwalifikacyjną ośrodka adopcyjnego oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ten ośrodek.
Od czego zacząć adopcję?
Pierwsze kroki wiodą kandydatów przez ośrodek adopcyjny. To w nim odbywają się spotkania informacyjne, kontakty z psychologiem, tam składane są dokumenty. Ośrodek wystawia diagnozę pedagogiczną i psychologiczną kandydatów oraz wykonuje wywiad adopcyjny. Kieruje również na bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziców adopcyjnych.
Po przejściu procedury w ośrodku adopcyjnym i uzyskaniu pozytywnej opinii umożliwiającej adopcję dziecka następuje czas oczekiwania. Aby uzyskać zgodę na adopcję konieczna jest także zgoda Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ostatecznie o przysposobieniu decyduje sąd.
0 komentarzy