Rodzaje testamentów
Patrząc w przyszłość, nie myślimy o śmierci i uregulowanie kwestii majątkowych odkładamy na później. Mimo że sprawy odnoszące się do podziału majątku wydają się odległe, warto mieć świadomość, że sporządzenie odpowiedniego dokumentu może zaoszczędzić problemów naszym bliskim oraz wszystkim osobom, którym chcemy pozostawić spadek.
Testament
Testament to jedyna czynność prawna, która umożliwia spadkodawcy dowolne rozporządzenie swoim majątkiem. Można w nim wskazać osoby lub instytucje, którym chce się przekazać swój majątek lub jego część. W przypadku braku ważnego testamentu zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe, które w ściśle określony sposób wskazuje osoby uprawnione do dziedziczenia. W tej sytuacji może okazać się, że osoba, na której spadkodawcy zależało, nie otrzyma spadku lub otrzyma jego małą część.
Więcej w temacie dziedziczenia przeczytasz w >tym artykule<.
Formy testamentów
Testament może zostać sporządzony w różnych formach. Kodeks cywilny dzieli go na dwie kategorie, stąd wyróżniamy testamenty zwykłe i testamenty szczególne.
Testamenty zwykłe mogą zostać sporządzone w dowolnym czasie i są wiążące do czasu, w którym nie zostaną odwołane przez testatora. Natomiast testamenty szczególne mogą zostać sporządzone wyłącznie w określonym sytuacjach i ich moc wiążąca ograniczona jest w czasie.
Testamenty zwykłe i szczególne
Testamenty zwykłe i szczególne mają określone rodzaje i to od spadkodawcy zależy, w jakiej formie chce go sporządzić.
Testamenty zwykłe to:
- Testament holograficzny – inaczej własnoręczny. Sporządza się go samodzielnie i aby był ważny, pod całością powinna znaleźć się data oraz podpis.
- Testament notarialny – sporządza się go u notariusza w formie aktu notarialnego.
- Testament allograficzny – to dokument urzędowy. Sporządza się go przed osobą urzędową, np. wójtem, starostą, kierownikiem stanu cywilnego w obecności co najmniej dwóch świadków.
Testamenty szczególne to:
- Testament ustny – może zostać sporządzony w dwóch sytuacjach: pojawienia się obawy rychłej śmierci spadkodawcy lub sytuacja, w której niemożliwe jest sporządzenie zwykłej formy testamentu. Spadkodawca musi wyrazić swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej trzech świadków.
- Testament podróżny – jest dokumentem urzędowym i może zostać sporządzony wyłącznie w trakcie podróży polskim statkiem morskim lub powietrznym, przy dwóch świadkach. Rolę osoby urzędowej pełni dowódca statku morskiego lub powietrznego lub jego zastępca.
- Testament wojskowy – może być sporządzony podczas mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli. Spadkodawca wyraża swoją ostatnią wolę przed sędzią wojskowym w obecności dwóch lub trzech świadków.
Którą formę testamentu wybrać?
Każda forma testamentu musi zostać sporządzona w określony sposób i to od spadkodawcy zależy, w którym będzie czuł się najpewniej. Testament własnoręczny jest łatwy w spisaniu, można to zrobić w każdym momencie i bez dodatkowych opłat. Jeśli jednak spadkodawca chce mieć pewność, że testament zostanie sporządzony poprawnie i nie będzie możliwe jego podważenie lub odrzucenie, lepiej zrobić to w obecności notariusza lub urzędnika.
Zapraszam do kontaktu, jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i potrzebujesz adwokata. Udzielę porady prawnej i wskażę najlepsze rozwiązania dla Twojego problemu.
0 komentarzy