Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto?

Zgodnie z prawem, sąd wydając wyrok rozwodowy, musi orzec, który z małżonków jest winny rozpadowi małżeństwa. Winą tą może obciążyć jednego lub oboje małżonków. Sąd…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto?

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy warto?

mar 23, 2022

Zgodnie z prawem, sąd wydając wyrok rozwodowy, musi orzec, który z małżonków jest winny rozpadowi małżeństwa. Winą tą może obciążyć jednego lub oboje małżonków. Sąd może także orzec, że żaden z małżonków nie ponosi winy za rozpad małżeństwa.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy małżonkowie wspólnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie może znacznie wydłużyć proces w czasie, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim się na niego zdecydujemy.

Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

Orzeczenie o winie jednego z małżonków ma kluczowe znaczenie w sytuacji ustalenia alimentów. Małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa nie może żądać alimentów od byłego, niewinnego małżonka, nawet wtedy, gdy znajduje się w niedostatku i nie stać go na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Z kolei małżonek, który został uznany za niewinnego, może żądać alimentów nawet wtedy, gdy jego sytuacja materialna nie pogorszyła się w chwili ustania wspólności majątkowej.

Podział majątku, gdy winny jest jeden z małżonków

Orzeczenie o wyłącznej winie ma również wpływ na podział majątku. Co do zasady po rozwodzie obojgu małżonkom przysługuje równy udział w majątku wspólnym, prawo dopuszcza jednak szczególne sytuacje, w których tak się nie stanie. Jeżeli winę za rozpad pożycia ponosi wyłącznie jeden z małżonków, sąd może dokonać podziału majątku w nierównym stopniu, z korzyścią dla małżonka niewinnego. Należy podkreślić, że nawet w tej sytuacji sąd dokona oceny przyczyniania się do powstawania majątku wspólnego, a np. sama zdrada ze strony małżonka nie wpłynie w żaden sposób na podjęcie decyzji w tym zakresie.

Czy wina za rozpad małżeństwa wpływa na podział opieki nad dziećmi?

Samo orzeczenie o wyłącznej winie małżonka nie wpływa na wydanie przez sąd decyzji o sprawowaniu opieki nad dziećmi.

Wyjątek może stanowić sytuacja, w której do rozwodu doszło z przyczyny, która poza uznaniem małżonka za winnego, wpływa również na możliwość sprawowania opieki nad dziećmi.

Sąd oceni, czy osoba, która spowodowała rozpad małżeństwa, wykonuje swoje obowiązki w odpowiedni sposób i czy nie występują przesłanki do jej mniejszego udziału w sprawowaniu opieki nad dziećmi.

Kto poniesie koszty za rozwód z orzeczeniem o winie?

Poza zdrowiem i nerwami rozwód może kosztować niemałe pieniądze.

Pierwszym kosztem jest opłata sądowa, którą opłaca osoba wnoszącą o rozwód, a która wynosi 600 zł. Jeżeli konieczne jest wydanie opinii biegłych w sytuacji podziału opieki, np. Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, to należy doliczyć kwotę od 600 – 1000zł.

Sprawa o podział majątku kosztuje 300 zł w sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni. Jeśli nie – jej koszt to nawet 1000zł. Jeżeli dodatkowo korzysta się z usług adwokata, należy doliczyć jego wynagrodzenie.

Należy jednak dodać, że w sytuacji, w której sąd orzeknie o wyłącznej winie jednego z małżonków, wówczas to on ponosi koszty związane z przeprowadzeniem rozwodu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *