Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Unieważnienie małżeństwa

Polskie prawo umożliwia unieważnienie małżeństwa tylko z przyczyn przewidzianych i określonych szczegółowo w przepisach Kodeksu Rodzinnego. Kiedy można unieważnić małżeństwo? Powody te mogą być następujące:🔸 przeszkody…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa

sie 27, 2021

Polskie prawo umożliwia unieważnienie małżeństwa tylko z przyczyn przewidzianych i określonych szczegółowo w przepisach Kodeksu Rodzinnego.

Kiedy można unieważnić małżeństwo?

Powody te mogą być następujące:
🔸 przeszkody małżeńskie, takie jak przeszkoda wieku, przeszkoda ubezwłasnowolnienia, przeszkoda choroby psychicznej, przeszkoda bigamii, przeszkoda pokrewieństwa, przeszkoda powinowactwa, przeszkoda przysposobienia;
🔸 wad oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, brak świadomości wyrażenia woli, błąd co do tożsamości drugiej strony, groźby bezprawnej;
🔸 przeszkód dotyczących pełnomocnictwa.

Jeżeli małżeństwo zostało zawarte przez pełnomocnika przesłanką do jego unieważnienia jest sytuacja, w której sąd nie wyraził zgody na złożenie oświadczenia o wstąpienie w związek małżeński za pośrednictwem pełnomocnika, jeżeli pełnomocnictwo było nieważne lub odwołane. Jeżeli jednak małżonkowie podjęli wspólne pożycie nie ma możliwości unieważnienia takiego małżeństwa.

Wydając orzeczenie o unieważnieniu małżeństwa sąd ustala, który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Oznacza to, że małżonek w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o przesłankach do jego unieważnienia.

Skutkiem unieważnienia małżeństwa jest powrót małżonków do stanu sprzed jego zawarcia – ich stan cywilny to panna i kawaler (o ile było to ich pierwsze małżeństwo). Ustaje także wspólność majątkowa. Jeżeli małżonkowie zajmowali wspólnie mieszkanie wydaje się orzeczenie o sposobie jego użytkowania.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *