Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Upadłość konsumencka – co to jest i kto może ją zgłosić?

Upadłość konsumencka, potocznie nazywana bankructwem, jest uznawana za sposób na wyjście z zadłużenia. W Polsce, w okresie od początku 2015 r. do końca 2022 r.…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Upadłość konsumencka – co to jest i kto może ją zgłosić?

Upadłość konsumencka – co to jest i kto może ją zgłosić?

sty 31, 2023

Upadłość konsumencka, potocznie nazywana bankructwem, jest uznawana za sposób na wyjście z zadłużenia. W Polsce, w okresie od początku 2015 r. do końca 2022 r. upadłość konsumencką ogłoszono ponad 70 tys. razy, gdzie w samym 2022 roku było to ok. 15 tys. ogłoszeń. Według przewidywań ekspertów, w 2023 roku może nastąpić wzrost liczby upadłości konsumenckich. Czym jednak dokładnie jest i kto może ogłosić upadłość?

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to specjalna procedura sądowa, mająca na celu oddłużenie osób, które nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Oddłużenie może polegać na:

  • umorzeniu części lub całości długu;
  • spłacie długu, np. z majątku osoby zadłużonej.

Niewypłacalność można uznać wtedy, kiedy od co najmniej 3 miesięcy dłużnik nie jest w stanie pokryć długów i zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Wobec osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką, nie mogą być prowadzone żadne postępowania komornicze związane z zaciągniętymi długami.

Upadłość konsumencka – dla kogo?

Oficjalną niewypłacalność może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna, to znaczy:

  • osoba, która w momencie składania wniosku nie prowadzi działalności gospodarczej;
  • osoba, która nie jest wspólnikiem w spółce handlowej.

Wniosek może zostać złożony nie tylko przez dłużnika, ale w określonych sytuacjach także przez jego wierzyciela. W trakcie postępowania sądowego najważniejsze jest udowodnienie, że osoba składająca wniosek nie ma realnej możliwości na spłatę długów. Po nowelizacji przepisów w 2020 roku nie jest ważne to, w jaki sposób powstało zadłużenie.

Upadłość czy komornik?

Egzekucja komornicza zazwyczaj prowadzi do spłacenia wyłącznie jednego wierzyciela. Oznacza to, że pozostałe długi wciąż będą egzekwowane. W przypadku całkowitej niewypłacalności ogłoszenie upadłości może okazać się lepszym wyborem od biernego udziału w egzekucji komorniczej.

Podsumowując, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być sposobem na wyjście z długów i rozpoczęcie nowego etapu bez zaległych zobowiązań. Niemniej jednak powinno być to rozwiązanie ostateczne i poprzedzone dokładną analizą korzyści i wad. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty, który przedstawi wszystkie rozwiązania, a w razie potrzeby pomoże złożyć odpowiedni wniosek do sądu.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i poszukujesz adwokata – serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *