Domniemanie ojcostwa
W polskim prawie istnieje pojęcia „domniemania ojcostwa”. Oznacza ono, że w świetle prawa, ojcem dziecka narodzonego w małżeństwie jest zawsze mąż matki. Czasem dochodzi jednak do sytuacji, że w małżeństwie dochodzi do zdrady, a matka rodzi dziecko innego mężczyzny.
Czy biologiczny ojciec może od razu uznać dziecko za swoje?
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy reguluje kwestię ojcostwa. Zgodnie z prawem, ojcem dziecka jest zawsze mąż jego matki jeżeli to dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub w ciągu 300 dni od jego ustania, unieważnienia bądź orzeczenia separacji. Ojcem staje się więc na mocy prawa. W wyjątkowych sytuacjach można jednak obalić domniemanie ojcostwa – stanie się to po orzeczeniu przez sąd zaprzeczenia ojcostwa.
Zaprzeczenie ojcostwa w świetle prawa
O zaprzeczenie ojcostwa może wnieść mąż matki, matka, dziecko po osiągnięciu pełnoletności lub prokurator.
Jeżeli wniosek o zaprzeczenie ojcostwa składa mąż matki, musi to zrobić w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. Musi on udowodnić przed sądem, że nie jest ojcem dziecka, a pozwanymi w tym wypadku są matka i dziecko.
Z kolei pozew przeciwko ojcu i dziecku może złożyć matka, również w terminie 6 miesięcy. Pozew może wnieść także dziecko w terminie do trzech lat od chwili osiągnięcia przez nie pełnoletności. Wniesienie pozwu przez prokuratora może odbyć się za wniosek którejś z zainteresowanych stron. W każdym jednak wypadku staje na straży i dba o dobro dziecka, a także porządku społecznego.
Dowody w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa
Aby sąd orzekł zaprzeczenie ojcostwa, należy wykazać, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.
W tym celu składa się materiały dowodowe. Najczęstszym dowodem są wyniki badań testów DNA, które mogą z pewnością potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo. Istnieją także inne sposoby na udowodnienie, że biologicznym ojcem dziecka jest inny mężczyzna.
Jeżeli mąż matki w czasie, w którym zaszła ona w ciążę, był z jakichś powodów nieobecny, np. przebywał za granicą lub w szpitalu, sąd uzna, że nie ma możliwości, by był on ojcem dziecka.
Innym dowodem mogą być także kwestie biologiczne czy zdrowotne męża, które wykluczają go z domniemanego ojcostwa.
0 komentarzy