Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Zdrada jako wina rozkładu pożycia

Kiedy w małżeństwie dochodzi do zdrady, jej finałem często jest rozwód. Jest to wydarzenie na tyle obciążające psychicznie, że osoba zdradzona nie wyobraża sobie dalszego…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Zdrada jako wina rozkładu pożycia

Zdrada jako wina rozkładu pożycia

lut 23, 2022

Kiedy w małżeństwie dochodzi do zdrady, jej finałem często jest rozwód. Jest to wydarzenie na tyle obciążające psychicznie, że osoba zdradzona nie wyobraża sobie dalszego życia u boku małżonka, który nie był jej wierny. Takie sprawy często kończą się rozwodem z orzeczeniem o winie, za powód podając zdradę jako powód rozkładu pożycia.

Zdrada w świetle prawa

Zdrada, jako niedochowanie wierności małżonkowi, niejedno ma imię. Mówiąc o niej najczęściej mamy na myśli jednorazowy akt fizyczny bądź dłuższe obcowanie seksualne z osobą spoza małżeństwa. Jednak jako zdradę traktujemy również utrzymywanie więzi emocjonalnej i bliskiej z osobą trzecią. Mowa tu także w kontaktach w sieci, np. na portalach społecznościowych lub randkowych. Zdradą nazwiemy również emocjonalne izolowanie się od małżonka lub okłamywanie go w kwestii uczuć, jakimi się go darzy. Każde z tych zachowań nazwiemy zdradą, a co za tym idzie winną rozkładu pożycia małżeńskiego.

Zdrada w ocenie sądu

W procesie rozwodowym sąd zawsze dokonuje szczegółowej analizy wszystkich czynników, które wpłynęły na trwały rozpad pożycia. Czas, w którym do niej doszło nie gra roli, podobnie jak jej częstotliwość – czy doszło do niej jeden raz czy był to trwały romans.

Zdrada jako wina rozkładu pożycia

Aby sąd mógł wydać wyrok rozwodowy, między małżonkami musi dojść do trwałego rozkładu pożycia. Sąd dokonuje oceny, czy zdrada spowodowała rozkład pożycia, czy może jest jego skutkiem. Zdarza się bowiem tak, że do zdrady dochodzi już po tym, gdy małżeństwo się „rozpadło”, co nie oznacza jednak, że zdradzający małżonek nie ponosi winy. Winni wówczas są oboje małżonkowie, a Sąd nie wartościuje, kto bardziej.

Adwokat jako wsparcie w sprawie rozwodowej

Ponieważ przed wydaniem wyroku, Sąd musi dokonać wnikliwej i szczegółowej analizy sytuacji rodzinnej, a także ewentualnych dowodów zebranych przez zdradzonego małżonka, sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się latami. Dlatego aby jak szybciej doprowadzić proces do finału, warto skorzystać ze wsparcia adwokata. Doświadczony w sprawach rozwodowych adwokat pomoże sprawnie przejść przez wszystkie etapy rozwodu, od sporządzenia wniosku, poprzez przygotowanie do rozpraw, do ewentualnej apelacji. Pomoc adwokata może przydać się także jeszcze przed złożeniem papierów rozwodowych – podpowie on, jak się do tego przygotować, jakie dowody zebrać i w jaki sposób to zrobić.

Gdy dowody są niezaprzeczalne…

Sąd wyda wyrok rozwodowy. Jeżeli uzna, że wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponosi zdradzający małżonek, wówczas orzeknie rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka. Jeżeli jednak z zebranego materiału wynika, że trwały rozkład pożycia nastąpił już przed zdradą – winą za rozwód obarczy oboje małżonków.

Zawsze powtarzam, że pomyślnie i sprawnie przeprowadzony rozwód jest podstawą nowo rozpoczynanego, dobrego życia, dlatego warto, aby wspomógł Cię w nim doświadczony adwokat. Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się ze mną i umów na konsultację.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *