Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Alimenty wsteczne – czym są?

Mało powszechnym, ale możliwym rozwiązaniem jest ubieganie się o alimenty wsteczne. Są to alimenty za okres przed wniesieniem pozwu rozwodowego. Rozwiązanie to jest możliwe w…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Alimenty wsteczne – czym są?

Alimenty wsteczne – czym są?

wrz 14, 2021

Mało powszechnym, ale możliwym rozwiązaniem jest ubieganie się o alimenty wsteczne. Są to alimenty za okres przed wniesieniem pozwu rozwodowego.

Rozwiązanie to jest możliwe w dwóch sytuacjach:
📌 istnieją niezaspokojone potrzeby osoby uprawnionej, np. niespłacone długi. Może otrzymać je także rodzic, który jako jedyny łożył na utrzymanie dziecka i zaspokajanie jego potrzeb.
📌 alimenty wstecz można także uzyskać na poczet pokrycia zobowiązań, które zaciągnięto w celu zaspokajania własnych potrzeb. Są to kredyty i pożyczki, które osoba uprawniona zaciągnęła na bieżące utrzymanie.

Aby sąd uprawnił osobę do otrzymania alimentów wstecz należy wykazać wszystkie okoliczności. Inaczej niż w przypadku “zwykłych” alimentów formułuje się także pozew, który nazywa się roszczeniem regresowym. Wnosi się tu bowiem o świadczenie jednorazowe a nie wypłacane w wymiarze miesięcznym.
Alimentów wstecz można domagać się za okres do 3 lat przed złożeniem pozwu rozwodowego. W uzasadnionych przypadkach sąd może rozłożyć płatność na raty.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *