Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Czym jest wyrok zaoczny w sprawie o rozwód

Zdarzają się sytuacje, w których jeden z małżonków decyduje się na rozwód, a drugi… zapada się pod ziemię. Czasami rzeczywiście jest nieobecny, bo np. wyjechał,…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Czym jest wyrok zaoczny w sprawie o rozwód

Czym jest wyrok zaoczny w sprawie o rozwód

cze 3, 2022

Zdarzają się sytuacje, w których jeden z małżonków decyduje się na rozwód, a drugi… zapada się pod ziemię. Czasami rzeczywiście jest nieobecny, bo np. wyjechał, nie jest znane miejsce jego pobytu lub po prostu urwał kontakt. Bywa też tak, że małżonek nie odpowiada na pozew rozwodowy, nie reaguje na wezwania, nie stawia się na rozprawach lub stawia się na nich, jednak w nich nie uczestniczy. Co zatem zrobić, kiedy czas się rozwieść, a drugiej osoby brak?

Wyrok zaoczny podczas rozwodu

Wyrok zaoczny jest rodzajem wyroku sądowego, który jest wydawany podczas nieobecności osoby pozwanej. Zatem nie wszystko stracone – można się rozwieść nawet wówczas, gdy pozwanego brak. Warunkiem wydania takiego wyroku jest prawidłowe zawiadomienie o toczącej się sprawie, a więc doręczenie odpisu pozwu i wezwania na rozprawę. Przesyłka musi zostać skierowana na adres, pod którym przebywa pozwany małżonek (a więc miejsce jego zamieszkania, a nie zameldowania). Należy pamiętać, że nie odebranie przesyłki w niczym nie pomoże – za skuteczne doręczenie uznaje się sam fakt pozostawienia awizo.

Co, gdy nie znamy miejsca pobytu osoby pozwanej?

Kiedy nie wiemy, gdzie przebywa nasz małżonek, sprawa o rozwód może się nieco skomplikować, jednak nie jest niemożliwa. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wystosowanie do sądu wniosku o ustanowienie kuratora dla osoby, której miejsce pobytu nie jest nam znane. Jeżeli sąd wyrazi zgodę, kurator staje się przedstawicielem ustawowym pozwanego małżonka, a to oznacza, że może w jego imieniu podejmować wszelkie czynności prawne związane ze sprawą – składać wnioski, zajmować stanowisko, uczestniczyć w rozprawach. Najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy kuratorem zostaje osoba z najbliższego otoczenia osoby pozwanej, ma bowiem wiedzę na temat jej życia. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wówczas sąd wyznaczy kuratora, adwokata, radcę prawnego lub kuratora sądowego.

Konsekwencje wyroku zaocznego

Prowadząc sprawę rozwodową, sąd ma obowiązek przeprowadzenia postępowania dowodowego. Nie pojawiając się na rozprawach, małżonek pozbawia się prawa do odpowiedzi na argumenty drugiej strony, nie może się bronić przed obciążającymi dowodami. Samo niestawianie się również świadczy na jego niekorzyść. Należy podkreślić również to, że w takiej sytuacji nie będzie możliwe wydanie rozwodu bez orzekania o winie, ponieważ aby do tego doszło, obie strony muszą wyrazić taką wolę.

Kiedy wyrok zaoczny w sprawie o rozwód nie jest możliwy?

Wtedy, gdy pozwany w jakikolwiek sposób zajął stanowisko w sprawie, a więc np. odpowiedział na pozew. Może zdarzyć się również tak, że małżonek stawił się na rozprawie, jednak oświadczył, że nie uznaje pozwu rozwodowego i składa wniosek o jego oddalenie. Nie można także przeprowadzić takiego postępowania, jeżeli pozwany małżonek sam o to wnioskuje.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

1 komentarz
 1. Maciej Winnicki

  cześć Marylo,
  przygotowuję się do sprawy o rozwód, w sprawie w tórej pozwany odebrał pozew, ale nie odpowiedział w żaden sposób, nie zamierza również stawić się na rozprawę. Powódka żąda orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, chce szybko przejść przez postępowanie. Trafiłem na twój blog i zastanawiam się czy sąd będzie mógł wydać wyrok zaoczny w tej sytuacji, jeśli powódka nie wnosi o orzeczeniu winy którejkolwiek ze stron?

  Formalnie ma wątpliwości, zgodnie z art. 57 par. 2 kro na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.
  w praktyce, widziałem sprawę, że sąd wydał wyrok zaoczny bez orzekania o winie.

  z koleżeńskimi pozdrowieniami
  maciej winnicki

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *