Decyzja o rozwodzie nie zawsze podejmowana jest zgodnie przez obojga małżonków. Często to jeden z nich decyduje się na ten krok, stawiając drugiego przed faktem dokonanym. Doskonale wiemy, że w małżeństwach dzieje się różnie, a to, co dla jednej strony może być sielanką, w drugiej może powodować rozgoryczenie. Jeden z małżonków chce rozwodu, drugi nie przyjmuje tego do wiadomości. Uważa, że wszystko da się uratować, że miłość wszystko zwycięży. Czy w obliczu pisma procesowego ma prawo nie zgodzić się na rozwód?
Czy można nie zgodzić się na rozwód?
Sam fakt, że współmałżonek chce rozwodu, wcale nie oznacza, że musi do niego dojść. Każdy ma prawo odnieść się do pozwu rozwodowego – oczywiście brak zgody również jest taką odpowiedzią. Trudności zaczyna przysparzać to, co dzieje się później. Należy uzasadnić swoją decyzję, a więc udowodnić, że w małżeństwie nie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd zbada wszystkie dowody na to, że między małżonkami wciąż istnieją więzi fizyczne, emocjonalne i gospodarcze. To muszą być jednak niezbite dowody, np. zdjęcia lub zeznania świadków, które jasno wskażą, że między obiema stronami wciąż istnieje bliskość. Samo zapewnienie o miłości o wyrażenie chęci naprawy małżeństwa nie wystarczą.
Kiedy sąd nie wyrazi zgody na rozwód?
Istnieją trzy przesłanki, wobec których sąd nie orzeknie rozwodu:
- Pozew został złożony przez osobę wyłącznie winną rozpadowi małżeństwa, a druga strona nie wyraża na niego zgody. Przykład? Żona zdradzająca swojego męża, odmawiająca mu bliskości fizycznej, składa wniosek o rozwód. Mąż, który nie ponosi odpowiedzialności, nie wyraża na niego zgody. W takiej sytuacji sąd może odmówić orzeczenia rozwodu. Wyjątkiem są sytuacje, w których brak zgody na rozwód będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
- Jeżeli w wyniku rozwodu miałyby ucierpieć wspólne, małoletnie dzieci, sąd ma prawo odmówić udzielenia rozwodu.
- Rozwód stałby w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Np. o rozwód wniosłaby osoba, której małżonek jest poważnie chory lub znajduje się w innej, trudnej sytuacji życiowej.
Czy odmowa rozwodu przynosi skutek?
Dyplomatycznie można by odpowiedzieć – to zależy.
Jeżeli dowody zebrane przez sąd spełniają jedną z trzech przesłanek do odmowy rozwodu, odrzucenie wniosku rozwodowego jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać, że aby orzec rozwód, sąd wcale nie potrzebuje zgody obojga małżonków. Wystarczy, że w toku postępowania dowodowego upewni się, że między małżonkami nie istnieją już więzi fizyczne, duchowe i fizyczne, a więc nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, orzeknie rozwód nawet bez zgody jednego z małżonków.
Wnioski? Można nie zgodzić się na rozwód, jednak uzasadnienie i udowodnienie tego przed sądem to nie lada gimnastyka. Z taką decyzją warto więc poczekać, aż emocje opadną i zastanowić się, czy trwanie w małżeństwie, w którym chce być tylko jedna osoba, ma sens?
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości i potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu. Przyjrzę się Twojemu problemowi i wyznaczę kierunek działania.
0 komentarzy