Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Jakich dokumentów potrzebujesz składając wniosek o podział majątku

No więc stało się. Ty i Twój małżonek podjęliście decyzje o podziale wspólnego majątku. Wiecie już, że musicie złożyć wniosek do Sądu Rejonowego. Tylko co…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Jakich dokumentów potrzebujesz składając wniosek o podział majątku

Jakich dokumentów potrzebujesz składając wniosek o podział majątku

lut 23, 2022

No więc stało się. Ty i Twój małżonek podjęliście decyzje o podziale wspólnego majątku. Wiecie już, że musicie złożyć wniosek do Sądu Rejonowego. Tylko co dalej?

Sam wniosek nie wystarczy – potrzebujecie dokumentów, które udowodnią, że Wasz wniosek jest zasadny. Możecie także spodziewać się przesłuchania oraz powołania świadków. Ale po kolei…

Kiedy rozdzielność majątkowa jest możliwa?

Rozdzielność majątkowa powstaje w wyniku orzeczenia sądu. Jednak aby mogła powstać, muszą wystąpić ku temu konkretne przesłanki.

Jedną z nich jest zaciągnięcie przez małżonka zobowiązań finansowych na zaspokojenie wyłącznie własnych potrzeb, niezwiązanych z potrzebami rodziny. Innym istotnym powodem jest trwonienie wspólnego majątku przez jednego z małżonków, co powoduje uszczerbek na wspólnym majątku.

Sąd może także orzec rozdzielność majątkową, gdy mąż lub żona zaniedbuje obowiązki finansowe względem rodziny, np. marnotrawi majątek na nałogi lub nie podejmuje pracy zarobkowej. Innymi ważnymi przesłankami do podziału majątku wspólnego jest całkowite lub częściowe ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków, jeden z nich ogłosił upadłość lub doszło do orzeczenia separacji lub rozwodu.

Jak sporządzić wniosek o podział majątku?

Wniosek o podział majątku musi być sporządzony poprawnie, co znacznie skraca czas oczekiwania na wyznaczenie rozprawy. Najlepiej zwrócić się do adwokata, który pomoże taki wniosek przygotować.

Jeżeli jednak chcesz zrobić to samodzielnie musisz pamiętać o tym, by we wniosku znalazły się poprawne dane osobowe, właściwy tytuł – „Wniosek o podział majątku wspólnego małżonków”, a także wskazanie dowodów na poparcie Waszego wniosku. Ponadto musisz we właściwy sposób uzasadnić, dlaczego taki wniosek składacie, co Was do tego skłoniło.

Dodatkowo należy precyzyjnie określić wartość majątku wspólnego, a także co wchodzi w jego skład – a więc wszystkie ruchomości, nieruchomości i fundusze zgromadzone na kontach bankowych. Należy też wyszczególnić, któremu z małżonków przypadną konkretne jego składniki. Jeżeli do podziału majątku dochodzi w wyniku rozwodu, należy pamiętać o załączeniu wyroku rozwodowego.

Rozdzielność majątkowa – jakie dowody należy wskazać przed Sądem?

Dowody są niezwykle istotnym elementem wniosku o podział majątku. Najczęściej wykorzystuje się tu dokumenty poświadczające zakup oraz wartość składników majątku. Sąd z całą pewnością przesłucha obie strony postępowania. Do składania zeznań Sąd może także wezwać świadków. Jeżeli małżonkowie nie potrafią porozumieć się co do wartości ruchomości bądź nieruchomości, Sąd może zasięgnąć opinii biegłego rzeczoznawcy.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *