Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Kto może być pełnomocnikiem dziecka podczas rozwodu?

Przedstawicielami ustawowymi dziecka są jego rodzice. Każdy z nich może działać jako samodzielny przedstawiciel ustawowy dziecka, o ile oczywiście dziecko pozostaje pod ich władzą rodzicielską.…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Kto może być pełnomocnikiem dziecka podczas rozwodu?

Kto może być pełnomocnikiem dziecka podczas rozwodu?

wrz 24, 2021

Przedstawicielami ustawowymi dziecka są jego rodzice. Każdy z nich może działać jako samodzielny przedstawiciel ustawowy dziecka, o ile oczywiście dziecko pozostaje pod ich władzą rodzicielską. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których rodzice nie mogą być reprezentantem dziecka:

  • przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
  • przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem (poza sytuacjami, w których mamy do czynienia z przysporzeniem na rzecz dziecka albo z należnymi od drugiego rodzica alimentami).

Rodzice nie mogą więc reprezentować dzieci w sprawie, w której występują jako strony lub uczestnicy postępowania. Rodzice nie będą także uprawnieni do reprezentowania dziecka w sytuacji, w której sąd uzna, że zachodzi możliwość sprzeczności interesów między nimi.

Gdy dochodzi do takiej sytuacji, sąd opiekuńczy ustanawia kuratora, którego zadaniem jest reprezentowanie dziecka przed sądem. Może nim zostać adwokat lub radca prawny, osoba posiadająca wykształcenie prawnicze (o ile pozwala na to stopień skomplikowania sprawy). W szczególnych okolicznościach może nim także zostać osoba nieposiadająca wykształcenia prawniczego.

Jednak w każdym wypadku reprezentant musi przede wszystkim kierować się dobrem dziecka oraz wykazywać znajomość jego potrzeb.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *