Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce

Niedawno uchwalona została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Legalizuje ona pracę, dostęp do opieki zdrowotnej i…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce

kwi 8, 2022

Niedawno uchwalona została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Legalizuje ona pracę, dostęp do opieki zdrowotnej i inne aspekty związane z szeroko rozumiana pomocą Ukraińcom. Przede wszystkim jednak umożliwia im legalny pobyt w Polsce. W jaki sposób uregulowano tę kwestię?

Przekroczenie granicy ukraińsko – polskiej

Już w lutym zniesiono ograniczenia z wjazdem obywateli Ukrainy na terytorium Polski, zarówno w ruchu granicznym, jak i lotniczym. Ukraińscy obywatele nie muszą już posiadać wiz ani paszportów w celu przekroczenia granicy.

Wystarczy dowolny dokument potwierdzający tożsamość.

Jeżeli takiego nie posiadają, powinni zgłosić się do najbliższej placówki Straży Granicznej w celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego przekroczenie granicy. Zniesiono także konieczność wykonywania testów PCR lub okazywania paszportów covidowych. 

Legalny pobyt

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski na podstawie zgody udzielonej przez komendanta Straży granicznej, przebywają na jej terenie legalnie przez 15 dni.

W tym czasie powinny złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt czasowy (a nawet stały, jeżeli spełniają określone przesłanki).

Już samo złożenie takiego wniosku umożliwia legalne przebywanie na terenie naszego kraju do czasu, aż zostanie wydana decyzja. Planuje się także wprowadzenie kolejnego udogodnienia, jakim byłoby udzielenie zgody na pobyt czasowy na okres 18 miesięcy. 

Zatrudnianie i kształcenie obcokrajowców

Obywatele Ukrainy mogą podjąć pracę bez konieczności uzyskania na nią zezwolenia.

Pracodawca ma natomiast obowiązek zgłoszenia do Powiatowego Urzędu Pracy faktu, iż zatrudnił obcokrajowca, w terminie do 14 dni od chwili zatrudnienia. Dotyczy to także obywateli Ukrainy, którzy przebywali i pracowali w Polsce jeszcze przed wybuchem wojny. Ponadto ukraińskie dzieci i młodzież, które przybyły do Polski, mają pełne prawo do pobierania nauki w szkołach i przedszkolach, a także rozpoczęcia lub kontynuowania nauki na uczelniach wyższych. Dzieję się to na tych samych warunkach, na których uczą się dzieci będące obywatelami Polski.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *