Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Przeszkoda choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego do zawarcia małżeństwa

Polskie ustawodawstwo zakłada, że osoby chore psychicznie lub dotknięte niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Nie jest to jednak bezwzględną przeszkodą – istnieją bowiem przypadki,…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Przeszkoda choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego do zawarcia małżeństwa

Przeszkoda choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego do zawarcia małżeństwa

sie 26, 2021

Polskie ustawodawstwo zakłada, że osoby chore psychicznie lub dotknięte niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Nie jest to jednak bezwzględną przeszkodą – istnieją bowiem przypadki, w których sąd może wyrazić na to zgodę.

Jakie?
🔸 kiedy stan zdrowia lub umysłu nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłych dzieci
🔸 kiedy osoba nie jest całkowicie ubezwłasnowolniona.

Kto może starać się o zezwolenie na zawarcie małżeństwa w przypadku choroby psychicznej?

O takie zezwolenie mogą wnioskować wyłącznie osoby, wobec których ma ono zostać wydane. W przypadku postępowania sąd jest zobowiązany do zasięgnięcia opinii biegłego lekarza, wysłuchania osób chcących zawrzeć związek małżeński a także w miarę możliwości bliskich im osób.

Wniosek do sądu o rozstrzygnięcie, czy małżeństwo może zostać zawarte może skierować także kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. W tym przypadku wniosku nie mogą kierować osoby chcące zawrzeć małżeństwo, powinni jednak być oni uczestnikami postępowania. Rolą sądu jest tutaj ocena, czy małżeństwo może zostać niewadliwie zawarte.

W pierwszym przypadku sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa lub oddalić wniosek, w drugim sąd orzeka, czy małżeństwo może lub nie może zostać zawarte.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *