W kontekście rozwodu bardzo często pojawia się pojęcie dobra dziecka. Jest to zasada, która powinna być nadrzędną przesłanką we wszystkich rozstrzygnięciach sądu odnośnie do małoletnich. Czym ono jest i jak interpretuje je prawo?
Czym jest dobro dziecka?
W polskim prawie pojęcie dobra dziecka nie jest oficjalnie zdefiniowane, niemniej jednak bardzo często jest przez nie wykorzystywane. Pojęcie to jest także podstawą przepisów Konwencji o Prawach Dziecka, ustanowionej 20 listopada 1989 r. Przyjmuje się, że dobro dziecka jest najważniejszą wartością, a zastosowanie dziecięcych praw zależy przede wszystkim od dorosłych. Dobro dziecka rozumie się bardzo szeroko, jednak można wskazać jego dwa główne wymiary:
- fizyczny – dziecku musi być zapewnione dobre wychowanie, ma ono być chronione przed przemocą, wyzyskiem, demoralizacją;
- materialny – dziecku muszą być zapewnione środki do życia i utrzymania.
W Polsce szczególną uwagę zwraca się na to, aby dorastającemu dziecku zapewniony był dobrobyt i warunki sprzyjające rozwojowi fizycznemu i umysłowemu.
Dobro dziecka a rozwód rodziców
Małoletnie dziecko nie jest w stanie samo o siebie zadbać i to zadaniem rodziców jest podporządkowanie mu swoich interesów i zapewnienie mu opieki oraz ochrony. Gdy małżonkowie decydują się na rozstanie, zadaniem sądu jest ocena, czy dobro ich dziecka nie stoi na przeszkodzie do orzeczenia o rozwodzie. Sąd przed wydaniem wyroku rozwodowego sprawdzi więc, czy małżeństwo uległo całkowitemu rozpadowi i czy odmówienie rozwodu nie wpłynie na ten stan rzeczy. Ponadto sąd weźmie pod uwagę wiek dziecka, jego stosunki z rodzicami, stan zdrowia oraz jego wrażliwość.
Każdorazowo sąd musi uzasadnić swoją decyzję odnośnie tego, czy i w jaki sposób rozwód wpłynie na dobro dziecka. Dotyczy to sytuacji, w której zapada decyzja o orzeczeniu o rozwodzie, jak i wtedy, gdy powództwo zostaje oddalone. W tym celu ważne jest prawidłowo przeprowadzone postępowanie dowodowe, opinia biegłych, zeznania świadków oraz oczywiście wysłuchanie dziecka.
Orzeczenie rozwodu
Prawdą jest, że zazwyczaj sąd przychyla się do wniosku o rozwód, a jego oddalenie zdarza się bardzo rzadko. Jeśli środki na utrzymanie dziecka będą zapewnione, a rozwód nie utrudni kontaktów dziecka z rodzicami, to najprawdopodobniej sąd uzna, że nie ma podstaw do odrzucenia wniosku rozwodowego. Dla dobra dziecka rodzina, w której się wychowuje, powinna być dobrze funkcjonująca. Konflikt rodziców w sytuacji okołorozwodowej i ciągłe kłótnie powodują większe zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości i potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu. Przyjrzę się Twojemu problemowi i wyznaczę kierunek działania.
0 komentarzy