Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Rozwód – od czego zacząć?

Rozwód jest niezwykle trudnym, często bolesnym doświadczeniem. Zarówno podjęcie o nim decyzji jak i przejście przez całą sprawę bywa skomplikowane, wymaga podjęcia niełatwych decyzji i…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Rozwód – od czego zacząć?

Rozwód – od czego zacząć?

wrz 6, 2021

Rozwód jest niezwykle trudnym, często bolesnym doświadczeniem. Zarówno podjęcie o nim decyzji jak i przejście przez całą sprawę bywa skomplikowane, wymaga podjęcia niełatwych decyzji i trwa miesiącami.

Od czego zacząć i jak się przygotować do rozwodu?

Najlepszym pierwszym krokiem jest skontaktowanie się ze specjalistami. Przede wszystkim dobrym prawnikiem, który pomoże przygotować pismo procesowe. Jest to niezwykle istotny element całej sprawy, gdyż źle przygotowane pismo, zawierające błędy i nieścisłości spowoduje rozciągnięcie sprawy w czasie i opóźni termin jej wyznaczenia.
Równie pomocny okaże się kontakt z psychologiem, który pomoże spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy a także pomoże przygotować się do niej emocjonalnie i psychicznie.


Dzieci – to one przede wszystkim muszą zostać zaopiekowane i przygotowane do zmieniającej się sytuacji rodzinnej. Nie mogą stać się przedmiotem sporu ani kartą przetargową. Należy zrobić wszystko aby nie wciągnąć ich w sam środek konfliktu.


Kolejną kwestią jest podział wspólnego majątku. Jeżeli między małżonkami nie istnieje rozdzielność majątkowa powstaje ona z chwilą wydania wyroku rozwodowego. Podział majątku może przedłużyć cały proces, o ile między małżonkami występuje konflikt i trzeba ustalić co wchodzi w skład majątku wspólnego, a co w skład majątku osobistego małżonków.

Dowody rozwodowe – czy można wykorzystać nagrania audio i wideo?

Czasami konieczne jest przedstawienie dowodów świadczących o winie małżonka, czy w takim wypadku można wykorzystać nagrania audio i video?
Sądy pozwalają na wykorzystanie nagrań wideo dokonanych bez zgody i wiedzy osoby nagrywanej pod warunkiem, że w celu ich zarejestrowania nie wykorzystano trudnego położenia, stanu psychicznego lub psychofizycznego tej osoby.
Jako dowód w sprawie dopuszcza się również nagrania dźwiękowe wykonane podczas rozmowy bez zgody osoby nagrywanej, o ile nie została zakwestionowana autentyczność takiego materiału i jeśli nie jest to jedyny dowód wykazujący okoliczności istotne w sprawie.

Należy pamiętać, że rozwód nie zawsze oznacza konflikt a bezsporne rozwiązanie sprawy jest możliwe, co wymaga jednak od współmałżonków dojrzałości i umiejętności porozumienia się.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *