Czy warto wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie?
Na początku należy zaznaczyć, że jeżeli w trakcie postępowania rozwodowego małżonkowie nie złożą wspólnie wniosku o nieorzekanie o winie sąd zobowiązany jest do wskazania, który z małżonków ponosi winę za trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków oznacza, że ponosi on pełną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa.
Najczęstsze powody orzeczenia o wyłącznej winie to:
🔹zdrada (zarówno fizyczna jak i emocjonalna),
🔹przemoc, poniżanie,
🔹brak lojalności,
🔹brak współdziałania w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi,
🔹odmowa pracy zarobkowej,
🔹niezaspokajanie potrzeb rodziny,
🔹odmowa współżycia,
🔹porzucenie.
Analizując wniosek sąd zawsze zwraca uwagę na moment wystąpienia przyczyny rozkładu pożycia. Zdarza się bowiem, że zarzucający współmałżonkowi winę już wcześniej przyczynił się do trwałego rozkładu pożycia.
Jakie są konsekwencje orzeczenia wyłącznej winy?
Przede wszystkim to orzeczenie może mieć wpływ na ustalenie władzy rodzicielskiej nad dziećmi.
Alimenty – małżonek, który został uznany za winnego rozkładu małżeństwa nie może żądać alimentów od byłego małżonka. Ponadto sąd nie może wydać orzeczenia o rozwodzie, jeżeli żądał go małżonek wyłącznie winny rozkładowi małżeństwa.
Należy również dodać, że aby sąd mógł orzec o winie jednego z małżonków musi przeprowadzić postępowanie dowodowe. Wiąże się to z przesłuchaniem świadków (najczęściej członków rodziny i przyjaciół) a także znacznym wydłużeniem samego procesu. Dlatego podejmując decyzję o orzeczeniu o winie należy skonsultować się z pełnomocnikiem, który przeanalizuje wszystkie za i przeciw.
0 komentarzy