Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Alienacja rodzicielska po rozwodzie

Rozwód to ostateczne rozwiązanie małżeństwa. Gdy w związku dwojga ludzi pojawia się kryzys i zostaje podjęta decyzja o jego zakończeniu, małżonkowie muszą stawić czoła wielu…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Alienacja rodzicielska po rozwodzie

Alienacja rodzicielska po rozwodzie

paź 17, 2022

Rozwód to ostateczne rozwiązanie małżeństwa. Gdy w związku dwojga ludzi pojawia się kryzys i zostaje podjęta decyzja o jego zakończeniu, małżonkowie muszą stawić czoła wielu trudnym emocjom i lękom. Jednak rozpad małżeństwa nie wpływa wyłącznie na małżonków, ale także na ich dzieci. W momencie orzeczenia o rozwodzie małżonkowie rozpoczynają w swoim życiu nowy etap, podczas kiedy dla dzieci jest to często początek trudniejszych zmagań.  Muszą one poradzić sobie z nową sytuacją, a dodatkowo, będąc w centrum konfliktu, są obciążone negatywnymi emocjami ze strony rodziców. 

Alienacja rodzicielska 

Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z pojęciem alienacji rodzicielskiej. Zjawisko to bardzo często pojawia się po rozwodzie, w momencie, w którym rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem. Uściślając — alienacja rodzicielska polega na działaniach jednego z rodziców, przez które zaburzeniu ulega relacja pomiędzy drugim rodzicem a dzieckiem. Może przejawiać się w różny sposób, na przykład poprzez fizyczne utrudnianie i ograniczanie kontaktów lub manipulowanie dzieckiem (nastawianie go przeciwko drugiemu rodzicowi, przedstawianie drugiego rodzica w złym świetle).  

Wpływ na dziecko 

Takie postępowanie wywiera bardzo niekorzystny wpływ na psychikę dziecka, które: 

  • może czuć się odrzucone i pozbawione bezpieczeństwa; 
  • może towarzyszyć mu ciągły lęk; 
  • może mieć trudności w kontaktach z rówieśnikami; 
  • może wykazywać zachowania agresywne. 

Pamiętajmy, że mnogość trudnych doświadczeń w dzieciństwie przekłada się na dorosłe życie i takie osoby często nie pozbywają się swoich traum. 

Regulacje prawne 

W polskim prawie pojęcie alienacji rodzicielskiej nie jest określone, dlatego nie istnieje uregulowane postępowanie, które może pomóc w takiej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że alienowany rodzic nie może nic zrobić. W pierwszej kolejności należy zgłosić się po pomoc prawną i ubiegać się o uregulowanie kontaktów. W tym celu możliwe jest rozpoczęcie mediacji z byłym małżonkiem lub udanie się na drogę sądową. Po wydaniu przez sąd orzeczenia o kontaktach z dzieckiem, w przypadku dalszego ograniczania lub uniemożliwiania kontaktów, alienowany rodzic ma podstawę do rozpoczęcia procedury egzekucji kontaktów. (https://adwokat-mm.pl/poradniki/jak-wyegzekwowac-kontakty-rodzica-z-dziecmi/). 

Należy pamiętać, że alienacja rodzicielska dotyczy dziecka, którego dobro powinno być dla rodzica najważniejsze. Konflikty, które pojawiają się w trakcie rozwodu, może pomóc rozwiązać mediator lub adwokat, dlatego zawsze warto udać się po pomoc do specjalisty. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata z Warszawy w czasie rozwodu lub wszelkich sprawach okołorozwodowych, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *