Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Jak wyegzekwować kontakty rodzica z dziećmi?

Kontakty rodzica z dzieckiem po rozwodzie są uregulowane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Poprzez możliwość kontaktowania rozumie się utrzymywanie bezpośrednich relacji, takich jak odwiedziny, wspólne…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Jak wyegzekwować kontakty rodzica z dziećmi?

Jak wyegzekwować kontakty rodzica z dziećmi?

wrz 6, 2022

Kontakty rodzica z dzieckiem po rozwodzie są uregulowane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Poprzez możliwość kontaktowania rozumie się utrzymywanie bezpośrednich relacji, takich jak odwiedziny, wspólne spotkania i zabieranie dziecka w miejsce inne, niż miejsce zamieszkania oraz relacji pośrednich, czyli korespondowanie i utrzymywanie kontaktu na odległość. Niestety nie zawsze między rodzicami dochodzi do porozumienia w tej kwestii i coraz częściej pojawia się sytuacja, w której jedna ze stron utrudnia drugiej kontakt. 

Władza rodzicielska a kontaktowanie się z dzieckiem

Władza rodzicielska a możliwość utrzymywania kontaktów z dzieckiem to dwie różne sprawy. Wielu klientów w trakcie rozwodu myli te pojęcia. W świetle prawa niezależnie od przysługiwania władzy rodzicielskiej każdy rodzic jest upoważniony do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Oznacza to, że jeśli rodzicowi zostanie ograniczona lub odebrana władza rodzicielska, to dalej może widywać się i korespondować z małoletnim dzieckiem. Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach sąd może ograniczyć lub zakazać tej możliwości.

Procedura egzekucji kontaktów

W sprawach rodzinnych często obie strony są skonfliktowane. Jeśli jeden z małżonków świadomie utrudnia lub uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem, to jest to działanie bezprawne i są procedury, które mogą temu zaradzić. Co można zrobić, aby wpłynąć na rodzica?

Po pierwsze należy wszcząć w sądzie procedurę egzekucji kontaktów. Składają się na nią dwa etapy – pierwszy to zagrożenie nakazaniem zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów, a drugi to egzekwowanie zapłaty, jeśli wykroczenia w dalszym ciągu występują. Niestety z tego względu cała procedura jest długotrwała, jednak jest w tym momencie jedynym naprawdę skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem.

Opieka naprzemienna

Innym, pobocznym krokiem jest wystąpienie o ustanowienie opieki naprzemiennej. Wtedy w ustalonych okresach opiekę nad małoletnim będzie sprawował raz jeden, a raz drugi rodzic. W skrajnym przypadku można starać się o całkowite przejęcie opieki nad dzieckiem. Jest również opcja ubiegania się o przydzielenie kuratora sądowego, który będzie nadzorował, czy żadna strona nie narusza postanowień sądu. 

Zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę

Kolejny krok to zażądanie zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę – utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktowania się z własnym dzieckiem niewątpliwie wpływa na jej pojawienie się. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego sąd ma prawo nałożyć karę finansową za każdorazowe utrudnienie lub niedopuszczenie do widzenia, lub skomunikowania się z małoletnim. Taka kara jest dostosowana do wysokości wyrządzonej krzywdy, ale także do możliwości materialnych drugiej strony konfliktu. 

Porada u adwokata

Pamiętaj, że jeśli jesteś w takiej sytuacji, to powinieneś zaciągnąć porady u adwokata. Z pomocą specjalisty może udać się w postępowaniu przedsądowym osiągnąć cel. Wiedz jednak, że we wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka i to tym w głównej mierze powinieneś się kierować.

Jeśli jesteś z Warszawy i jesteś w trakcie sprawy rozwodowej lub masz podobny problem do tego opisanego w tekście, to serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *