Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Czym jest separacja prawna małżonków

Czym jest separacja prawna małżonków Tak, jak każdy człowiek miewa gorsze chwile, tak samo mogą się one pojawić w każdej relacji między dwojgiem ludzi. W…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Czym jest separacja prawna małżonków

Czym jest separacja prawna małżonków

gru 19, 2022

Czym jest separacja prawna małżonków

Tak, jak każdy człowiek miewa gorsze chwile, tak samo mogą się one pojawić w każdej relacji między dwojgiem ludzi. W związku małżeńskim w czasie zwątpienia niezwykle trudne może być wypracowanie porozumienia. Duże czy małe kryzysy zostawiają ślad, po którym często małżonkowie zwalniają i wspólnie decydują, co dalej. Jeśli związek wydaje się nie do uratowania, na horyzoncie pojawia się wizja rozwodu. Nie każde małżeństwo jednak jest gotowe na ten krok i w pierwszej kolejności decyduje się na separację.

Separacja prawna – co to jest?

Separacja prawna to instytucja prawa rodzinnego uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jest to nic innego jak prawne i sądowe uregulowanie życia małżonków w rozłączeniu, bez rozwiązywania małżeństwa. Separacja umożliwia powrót do małżeństwa, ale także może być krokiem poprzedzającym rozwód. O różnicach pomiędzy separacją a rozwodem przeczytasz w >tym artykule<.

Kiedy sąd orzeknie separację lub nie?

Aby małżonkowie mogli ubiegać się o orzeczenie przez sąd separacji, muszą udowodnić, że nastąpił między nimi zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Dotyczy to więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. To, co różni separację od rozwodu to to, że rozpad pożycia nie musi być trwały – separacja zakłada możliwość powrotu do związku małżeńskiego.

Pamiętajmy także, że podobnie, jak w sprawach rozwodowych, i tutaj istnieją przesłanki, które mogą uniemożliwić orzeczenie separacji. Za negatywną przesłankę uznaje się sprzeczność separacji z dobrem małoletnich dzieci oraz sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

Separacja – co powoduje?

W orzeczeniu sądu odnośnie separacji sąd określa, czy któryś z małżonków ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia, czy nie. Dodatkowo postanowienie reguluje między innymi wszystkie kwestie dotyczące alimentów, władzy rodzicielskiej, kontaktów i miejsca zamieszkania dzieci. Sąd ustala także zasady korzystania ze wspólnego mieszkania.

Separacja prawna a separacja faktyczna

Na koniec warto dodać, że istnieje różnica pomiędzy separacją prawną a separacją faktyczną. Separacja faktyczna – jak nazwa wskazuje – to faktyczny stan, w którym znajdują się małżonkowie, ale nieuregulowany prawnie. Taka separacja nie wywołuje między małżonkami żadnych skutków prawnych. Oznacza to, że w dalszym ciągu pozostają oni w małżeństwie, z którego wynikają prawa i obowiązki, np. wspólność majątkowa lub wzajemna odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania. Skutki prawne wywołuje jedynie separacja orzeknięta przez sąd.

Podsumowując, separacja może okazać się lepszym wyborem dla małżonków, którzy niepewni są swojej decyzji i chcą dać sobie czas do namysłu. Ważne jest jednak uregulowanie prawne wszystkich kwestii. W tym celu najlepszym wyjściem jest udanie się do adwokata. Specjalista rozwieje wszystkie wątpliwości, co pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji i potrzebujesz adwokata lub porady prawnej, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *