Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Jak przygotować się do mediacji rozwodowych?

Mediacje są dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktów o różnym charakterze. W postępowaniu mediacyjnym strony sporu z udziałem mediatora mają możliwość wypracowania porozumienia i sformułowania konkretnych…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Jak przygotować się do mediacji rozwodowych?

Jak przygotować się do mediacji rozwodowych?

sty 10, 2023

Mediacje są dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktów o różnym charakterze. W postępowaniu mediacyjnym strony sporu z udziałem mediatora mają możliwość wypracowania porozumienia i sformułowania konkretnych ustaleń. Dla małżonków chcących zakończyć swoje małżeństwo może to być dobra okazja do rozstania się w zgodzie i szacunku. Jeśli chcesz wiedzieć, czym ogólnie są mediacje, zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Wniosek o mediację

Mediacja może zostać przeprowadzona przed rozwodem lub w trakcie trwania sprawy rozwodowej, na każdym jej etapie. Najczęściej decydują o niej strony konfliktu, jednak także sąd jednorazowo może wydać postanowienie, w którym skieruje strony do mediacji. Po podjęciu decyzji o mediacji należy złożyć wniosek do sądu, w którym odbywa się dana sprawa. Może on zostać złożony ustnie lub pisemnie. W piśmie z wnioskiem należy wskazać sąd, strony sporu oraz sygnaturę sprawy.

Pamiętajmy, że zgodę na mediację zawsze muszą wyrazić obie strony konfliktu.

Jak przygotować się do mediacji rozwodowych?

Przed pierwszym spotkaniem z mediatorem zawsze warto zastanowić się nad przebiegiem mediacji. W związku z tym:

  1. Można skonsultować się z prawnikiem, który przedstawi zobowiązania i prawa małżonków w trakcie trwania mediacji.
  2. Przed pierwszą mediacją należy przygotować wszystkie potencjalnie ważne dokumenty, na przykład wydane wcześniej postanowienia sądu, zawarte umowy z małżonkiem, czy dokumenty finansowe.
  3. Pomocne jest wyznaczenie sobie celu mediacji, kilku propozycji rozwiązania konfliktu oraz przygotowanie listy ustępstw i spraw, które nie podlegają negocjacjom. O sprawach priorytetowych warto poinformować mediatora. Należy jednak pamiętać, że mediacje mają doprowadzić do satysfakcjonującego dla obu stron rozwiązania.
  4. Pomocą może okazać się również przygotowanie ramowego planu wypowiedzi – w emocjach towarzyszących mediacjom, niektóre rzeczy mogą zostać zapomniane, a dzięki spisanym na kartce argumentom i krótkim opisom sytuacji to ryzyko zostanie zmniejszone.
  5. Nie należy wstydzić i bać się mediatora – to osoba postronna, która nie ocenia, a skupia się wyłącznie na doprowadzeniu do porozumienia.

Przed pierwszym spotkaniem mediator, po zapoznaniu się ze sprawą, kontaktuje się z małżonkami w celu ustalenia szczegółów – jest to dobry moment, aby zapytać go, w jaki sposób dodatkowo można przygotować się do mediacji.

O czym jeszcze pamiętać?

Przygotowując się do negocjacji, warto także zastanowić się, jakie skutki przyniesie rozstrzygnięcie sporu lub jego brak, jak długo będzie trwało całe postępowanie sądowe oraz jakie dodatkowe koszty może za sobą pociągnąć mediacja.

Jeśli szukasz pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego lub potrzebujesz adwokata, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *