Związek dwojga ludzi to nie tylko radosne przeżywanie wspólnych chwil, lecz także poszukiwanie kompromisów i nieustanna praca nad sobą. Czasami niestety pojawia się trudny do rozwiązania konflikt, który stawia na szali cały związek. Uczucia zaczynają słabnąć, a miejsce euforii zajmuje złość i rozgoryczenie. Małżonkowie, którzy decydują się na rozwód stają przed poważnymi decyzjami, dotyczącymi często dzieci i podziału majątku.
Czym są mediacje?
Mediacje to proces, który przy udziale mediatora (osoby bezstronnej) ma doprowadzić obie strony konfliktu do satysfakcjonującego zakończenia sporu.
Mediator przygląda się problemom z boku, dba o to, aby każda strona miała okazję do wypowiedzenia się i przedstawienia swoich oczekiwań. Nie doradza, lecz poprzez zapewnienie warunków do rozmowy pomaga skonfliktowanym osobom samodzielnie rozwiązać problemy. Mediacje są dobrowolne i, co najważniejsze, poufne.
Mediacje rozwodowe
Rozwód to długi i bardzo stresujący proces. Aby ułatwić małżonkom jego przejście, mają możliwość spotkania się z mediatorem rozwodowym i wspólnego wypracowania zadowalających kompromisów. Kwestiami, które często są podejmowane na mediacjach, są:
- rozwód z ustaleniem winy lub nie;
- sprawy rodzicielskie, takie jak podział opieki nad dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka, ustalenie kontaktów z dzieckiem;
- podział majątku wspólnego;
- alimenty na dziecko lub drugiego małżonka.
Rozwiązane kwestie uwzględnione zostaną w wyroku rozwodowym. Jeśli małżonkowie nie dogadają się we wszystkich poruszanych sprawach, to dodatkowo zostaną one rozstrzygnięte w sprawie rozwodowej.
Plan mediacji rozwodowych
Mediacje są przeprowadzane na wniosek małżonków lub zgodnie z decyzją sądu, jednak w tym przypadku konieczna jest akceptacja tego rozwiązania przez obie strony konfliktu. Następnie należy wybrać mediatora – warto zweryfikować taką osobę pod względem doświadczenia oraz wykształcenia. Kolejnym krokiem, już z pomocą wybranego mediatora, powinno być ustalenie planu mediacji – ważne, aby zawrzeć w nim wszystkie kwestie, które mają zostać wyjaśnione. Po wszystkich posiedzeniach mediacyjnych, gdy małżonkowie dojdą do kompromisu, należy podpisać ugodę oraz czekać na wyrok sądu.
Plusy mediacji
Mediacje rozwodowe niewątpliwie mają wiele zalet. Poza rozstrzygnięciem spornych kwestii umożliwiają przejście przez cały proces spokojniej i z mniejszym stresem. Dają możliwość przyjrzenia się i zrozumienia potrzeb swoich oraz swojego małżonka. Kolejnym plusem jest to, że zazwyczaj ugoda zawarta przed mediatorem pozwala na szybsze zakończenie sporu. Nie zapominajmy, że jeśli w konflikt zaangażowane są również małoletnie dzieci, to mediator na pierwszym miejscu będzie miał ich dobro.
Przed podjęciem decyzji o rozwodzie polecam dokładne przyjrzenie się powodom sporu. Jeśli jesteś z Warszawy i dotyczy Cię ten problem, to serdecznie zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy