Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Jakie błędy popełniamy najczęściej, składając pozew o rozwód?

Zawsze powtarzam, że aby rozwód przebiegł sprawnie, i jak najmniej odbił się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Zyskujemy…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Jakie błędy popełniamy najczęściej, składając pozew o rozwód?

Jakie błędy popełniamy najczęściej, składając pozew o rozwód?

lip 28, 2022

Zawsze powtarzam, że aby rozwód przebiegł sprawnie, i jak najmniej odbił się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.

Zyskujemy wtedy pewność, że wszystkie kroki, od składania wniosku, po gromadzenie dowodów i uczestnictwo w rozprawie, przebiegną pomyślnie. Czasami jednak, z różnych przyczyn, nie decydujemy się na taką pomoc. Jednak składając wniosek samodzielnie, możemy popełnić szereg błędów, które wydłużą czas trwania rozwodu. Jakie więc błędy popełniamy najczęściej?

Złożenie pozwu rozwodowego w niewłaściwym sądzie

Wniosek rozwodowy składa się do sądu okręgowego, w obrębie którego zamieszkiwali małżonkowie, o ile choć jeden z małżonków wciąż zamieszkuje w jego okręgu. Jeżeli żaden z małżonków nie zamieszkuje już w okręgu sądu, wówczas pod uwagę bierze się sąd właściwy osobie pozwanej. Jeżeli i to jest niemożliwe – wówczas pozew składamy do sądu okręgowego właściwego małżonkowi składającemu pozew.

Niewskazanie adresu pozwanego małżonka

Dla sądu ważne jest, aby mógł skutecznie dostarczyć pozew o rozwód osobie pozwanej. Dlatego niezwykle istotne jest wskazanie adresu, pod którym pozwany małżonek przebywa. Jeżeli ustalenie adresu zamieszkania jest niemożliwe, należy wpisać numer pesel i adres zameldowania małżonka.

Niezałączenie podstawowych dokumentów

Mam tu na myśli akt małżeństwa oraz akt urodzenia dziecka (jeżeli małżonkowie je posiadają). Co ważne – sąd nie weźmie pod uwagę starych, skróconych odpisów aktów. Należy pamiętać także o rocznych zeznaniach podatkowych, a w najgorszym wypadku – zaświadczeniu o zarobkach.

Niewskazanie żądań

Składając pozew o rozwód, należy dokładnie wskazać nasze żądania. Dotyczą one tego, czy oczekujemy rozwodu z orzeczeniem o winie czy za porozumieniem stron. Jeżeli posiadamy wspólne, małoletnie dzieci, należy wskazać nasze oczekiwania co do wypełniania władzy rodzicielskiej, a więc miejsca ich zamieszkania, kontaktów i sposobu sprawowania opieki. Wskazujemy także oczekiwania co do alimentów.

Niezłożenie dowodów

Chyba już dla wszystkich jasnym jest, że aby sąd wydał zgodę na rozwód, należy udowodnić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Możemy to zrobić jedynie składając odpowiednie dowody.

Więcej o tym, jakie sąd dopuszcza dowody, pisałam tutaj https://adwokat-mm.pl/poradniki/jakie-dowody-zdrady-moge-dostarczyc-do-sadu/.

Pamiętaj, że składając w pozwie o rozwód swoje żądania, musisz dostarczyć dowody na ich poparcie. Bez dowodu, sąd ich nie uzna.

Brak danych szczegółowych dotyczących świadków rozwodu

W pierwszej kolejności (podobnie jak w przypadku osoby pozwanej) sąd musi znać adres, pod który skutecznie dostarczy świadkowi wezwanie do składania zeznań. Sąd potrzebuje także innych danych osobowych świadka, takich jak imię i nazwisko. Bez tych informacji, sąd go nie powoła.

Nieuiszczenie opłaty sądowej…

… lub niezłożenie wniosku o zwolnienie z takiej opłaty. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o dołączeniu potwierdzenia uiszczenia opłaty sądowej do wniosku rozwodowego. W szczególnej sytuacji, jeśli nie stać nas na poniesienie takich kosztów, można wnioskować o zwolnienie z takiej opłaty. Jednak niestety – sąd najpierw zajmie się opłaconymi wnioskami, co może znacznie wydłużyć czas oczekiwania na sfinalizowanie rozwodu.

Brak podpisu na wniosku rozwodowym

Zdarza się, że w przypływie emocji zapominamy o podstawowych sprawach, a brak podpisu we wniosku spowoduje wezwanie do jego uzupełnienia, co wydłuży postępowanie.

Niezałączenie odpisów

Jeżeli między małżonkami toczyły się już wcześniej jakieś sprawy, należy wskazać ich sygnatury i sąd, który je wydał, a jeżeli wydano ustalenia – złożyć ich odpisy.

Każdy brak i nieprawidłowość, której dopatrzy się sąd, spowoduje wezwanie do uzupełnienia i poprawek, a to każdorazowo wydłuża czas oczekiwania na rozprawę rozwodową. Warto więc zaufać specjaliście, który sporządzi poprawny wniosek. Jeżeli poszukujesz adwokata w Warszawie – zapraszam do kontaktu ze mną.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *