Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Odpowiedzialność za długi małżonka

Odpowiedzialność za długi małżonka W niektórych związkach finanse wciąż są tematem tabu. Małżonkowie często ukrywają swoje faktyczne zarobki, a z obawy przed reakcją partnera także…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Odpowiedzialność za długi małżonka

Odpowiedzialność za długi małżonka

gru 12, 2022

Odpowiedzialność za długi małżonka

W niektórych związkach finanse wciąż są tematem tabu. Małżonkowie często ukrywają swoje faktyczne zarobki, a z obawy przed reakcją partnera także wydatki. W takiej sytuacji, w momencie, w którym któryś z małżonków wpadnie w kłopoty finansowe i zaciągnie długi, po rozwodzie mogą pojawić się problemy. Czy zawsze współmałżonek jest odpowiedzialny za długi partnera? Odpowiedź brzmi – to zależy.

Kto ponosi odpowiedzialność za długi?

Majątek małżonków podzielić można na majątek wspólny, majątek osobisty męża oraz majątek osobisty żony. Po zawarciu związku małżeńskiego partnerzy wchodzą w stan wspólnoty majątkowej, jednak nie tracą prawa do posiadania majątku osobistego. W związku z tym, w zależności od różnych czynników, mąż/żona może zostać obciążony długami współmałżonka lub nie. Przykładowo:

  • małżonkowie wspólnie zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę – odpowiedzialność za spłatę długu spoczywa na obojgu małżonkach. W tej sytuacji odpowiadają oni przed wierzycielem majątkiem wspólnym, ale także odrębnym;
  • jeden z małżonków zaciągnął kredyt lub pożyczkę za zgodą drugiego małżonka – odpowiedzialność za spłatę długu jest ograniczona do majątku wspólnego oraz majątku osobistego wyłącznie tego małżonka, który zaciągnął kredyt/pożyczkę;
  • jeden z małżonków zaciągnął kredyt lub pożyczkę bez wiedzy drugiego małżonka – odpowiedzialność za spłatę długu spoczywa wyłącznie na małżonku, który zaciągnął zobowiązanie. Jeśli wierzyciel będzie chciał wyegzekwować spłatę od drugiego małżonka, będzie musiał udowodnić, że małżonek ten wiedział o wziętej pożyczce.

Czy jednak zawsze sytuacja jest tak klarowna? Istnieje wyjątek, w myśl którego małżonkowie za wzięcie pożyczki zawsze odpowiadają solidarnie – mowa o zadłużeniach wziętych dla zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Polskie prawo nie definiuje konkretnie tych potrzeb, jednak można ogólnie opisać je jako zapewnienie wyżywienia, miejsca zamieszkania, wychowania i wykształcenia dzieci, opieki zdrowotnej. W tym wypadku nie ma znaczenia to, czy pożyczka została wzięta za obopólną zgodą, czy nie.

Rozdzielność majątkowa

Z innej strony małżeństwo może zostać zawarte z rozdzielnością majątkową. W takim wypadku małżonkowie nie mają majątku wspólnego, a dwa osobne. Taki stan rzeczy bezpośrednio wpływa na kwestie zadłużenia – każdy z małżonków odpowiada przed wierzycielem majątkiem osobistym. Niemniej jednak i tu wyjątkiem są długi wzięte dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Więcej o intercyzie przeczytasz w >tym artykule<.

Odpowiedzialność za długi byłego małżonka

Wiele osób głowi się, czy po rozwodzie zostaną obciążeni długami małżonka. Zależy to od sytuacji, w jakiej zostały one zaciągnięte. Wierzyciel może domagać się spłaty od obojga małżonków lub jednego z nich. Rozwód sam w sobie nie rozwiązuje tej kwestii, ponieważ sąd w wyroku rozwodowym nie orzeka o podziale długów.

Możliwe jest uniknięcie odpowiedzialności, jeśli jeden z małżonków nie wiedział o kredycie lub pożyczce, jednak ten stan rzeczy wymaga udowodnienia. Należy pamiętać, że w trakcie rozwodu zadłużony małżonek może próbować przerzucić odpowiedzialność za swoje pożyczki i próbować udowodnić, że brane kredyty były jawne. Takie sytuacje zdecydowanie wymagają profesjonalnej pomocy prawnej.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego, zapraszam do kontaktu

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *