Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Podpisać intercyzę czy nie?

Intercyza jest dokumentem, który w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Często kojarzy się ją z brakiem zaufania między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, a nawet perspektywą…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Podpisać intercyzę czy nie?

Podpisać intercyzę czy nie?

wrz 18, 2022

Intercyza jest dokumentem, który w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Często kojarzy się ją z brakiem zaufania między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, a nawet perspektywą rozwodu. Jednak co oznacza intercyza i czy na pewno jej podpisanie powinno być tak negatywnie postrzegane?

Czym jest intercyza?

Intercyza, czyli dokładniej umowa majątkowa małżeńska, to dokument, który ma na celu uregulowanie kwestii majątkowych małżonków lub przyszłych małżonków. Istnieją jej cztery rodzaje: ustanawiająca całkowitą rozdzielność majątkową, ustanawiająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, ustanawiająca rozszerzenie wspólności majątkowej oraz ustanawiająca ograniczenie wspólności majątkowej.

Taką umowę należy sporządzić w formie aktu notarialnego – każdy inny pisemny dokument nie będzie miał żadnych skutków prawnych w przypadku rozwodu. Intercyzę można w każdym momencie zmodyfikować lub całkowicie z niej zrezygnować.

Kiedy podpisać intercyzę?

Uregulowanie wspólności majątkowej może być przydatne wtedy, kiedy małżonkowie lub jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą. Posiadanie własnej firmy często wiąże się z ryzykiem i podejmowaniem trudnych decyzji. W przypadku ustawowej wspólnoty majątkowej za ewentualne niepowodzenia odpowiadać będzie również współmałżonek przedsiębiorcy. Aby tego uniknąć, możliwe jest sporządzenie aktu notarialnego, który przez rozdzielenie majątku wyłączy drugą stronę z odpowiedzialności.

Z innej strony podpisanie intercyzy może zabezpieczyć majątek małżonków, jeśli jeden z nich zaciągnie długi. Jednak aby tak było, to dokument musi zostać podpisany przed powstaniem zobowiązań małżonka, a wierzyciele muszą wiedzieć o intercyzie przed podpisaniem umowy z małżonkiem-dłużnikiem.

Intercyza a rozwód

W przypadku rozwodu podpisana intercyza będzie miała duży wpływ na kwestie podziału majątku. W zależności od tego, jaka umowa małżeńska została zawarta, różnie będzie przebiegała sprawa rozwodowa. Należy jednak pamiętać, że mimo sporządzenia umowy majątkowej małżeńskiej, nadal istniał będzie obowiązek alimentacyjny.

Intercyza – tak, czy nie?

Podsumowując, celem intercyzy jest nic innego, jak ochrona interesów rodziny poprzez zabezpieczenie majątku małżonków oraz zabezpieczenie majątku własnego na wypadek rozwodu. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw na pytanie, czy warto sporządzić taką umowę, małżonkowie muszą odpowiedzieć sobie sami. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcam do skontaktowania się z adwokatem rozwodowym lub radcą prawnym.

Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata z Warszawy w czasie rozwodu lub wszelkich sprawach okołorozwodowych, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *