Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Podział mieszkania po rozwodzie

Rozwód z jednej strony oznacza koniec pewnego etapu w życiu, z drugiej jest również początkiem. Niestety nie zawsze oznacza to koniec problemów i całkowite zerwanie…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Podział mieszkania po rozwodzie

Podział mieszkania po rozwodzie

sie 31, 2022

Rozwód z jednej strony oznacza koniec pewnego etapu w życiu, z drugiej jest również początkiem. Niestety nie zawsze oznacza to koniec problemów i całkowite zerwanie z przeszłością.

Z reguły małżonków łączy tak wiele wspólnych spraw, że nie sposób szybko całkowicie się rozstać. Małżonków łączą dzieci, rodzina, wspólni znajomi, praca, a przede wszystkim majątek, który przez lata gromadzili. I to jego podział staje się kością niezgody. Zwłaszcza gdy dochodzi do dzielenia się nieruchomościami… No właśnie, co z mieszkaniem po rozwodzie? Jakie mamy możliwości?

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Sprzedaż nieruchomości jest najczęściej rozważaną możliwością podczas podziału majątku. Zwłaszcza wtedy, gdy byli już małżonkowie nie potrafią dogadać się, kto będzie je zamieszkiwał po rozwodzie. Czasami tez każdy chce iść w swoją stronę, zostawiając przeszłość za sobą. Wtedy sprzedaż mieszkania okazuje się idealnym rozwiązaniem. Jednak sprzedaż takiej nieruchomości możliwa wyłącznie wtedy, gdy oboje małżonkowie posiadają prawo własności do mieszkania czy domu. 

Przyznanie mieszkania jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego

O takim rozwiązaniu może zadecydować sąd i zrobi to, biorąc pod uwagę kilka czynników. Jeżeli małżonkowie posiadają dzieci, to właśnie ich dobro sąd w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę. Z reguły więc prawo do zamieszkiwania wspólnego mieszkania przypadnie temu z rodziców, który przejmie opiekę nad dziećmi.

Chodzi tu o zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i jak najmniejsze odczucie zachodzących zmian. Po drugie sąd zajmie się zbadaniem, który z byłych małżonków posiada wystarczające możliwości finansowe, aby zapłacić drugiemu taką kwotę, jaka należy mu się po podziale. Ważną dla sądu wskazówką będzie także fakt, kto aktualnie zamieszkuje nieruchomość oraz w jakim ona jest stanie. Będzie dociekał także, jaki wkład każdy z małżonków wniósł w majątek wspólny.

Podział nieruchomości na dwie części

Mowa tu o takim podziale mieszkania po rozwodzie, który umożliwia rozdzielenie go na dwa odrębne lokale. Oczywiście nie zawsze taka możliwość istnieje, dlatego takie rozwiązania wprowadzane są bardzo rzadko. Jednak to właśnie możliwość jest brana pod uwagę przez sąd jako pierwsza. Jeżeli istnieje taka możliwość, wówczas obie strony zachowują prawo własności nieruchomości. Jeżeli jednak byli małżonkowie nie chcą mieszkać obok siebie, co jest zrozumiałe, każdy z nich ma możliwość sprzedaży swojej części. 

Warto również dodać, że dokonując podziału majątku po rozwodzie i podejmując decyzję dotyczącą nieruchomości, należy pamiętać o tym, co według przysłowia wiąże ludzi bardziej niż ślub… o kredycie. Jeżeli jesteś ciekaw, co z Waszym wspólnym kredytem po podziale majątku, zapraszam Cię do tego wpisu – https://adwokat-mm.pl/poradniki/rozwod-a-wspolny-kredyt-hipoteczny/

Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata z Warszawy w czasie rozwodu lub wszelkich sprawach okołorozwodowych, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *