Są w życiu sytuacje, w których niezbędne jest zaciągnięcie porady prawnej oraz zatrudnienie adwokata. Jedną z nich może okazać się rozwód, który zawsze jest trudnym okresem dla obojga małżonków. Postępowanie rozwodowe dodatkowo obarczone jest dużymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Wobec tego, aby nieco zmniejszyć wydatki rozwodowe, małżonkowie mogą ubiegać się o przyznanie adwokata z urzędu. Kiedy sąd może przychylić się do takiego wniosku?
Wniosek o adwokata z urzędu
Wniosek o przydzielenie adwokata z urzędu mogą złożyć obie strony sporu – niezależnie od tego, czy któraś z nich została zwolniona od kosztów sądowych. Aby sąd pozytywnie rozpatrzył taki wniosek, niezbędne jest przedstawienie dowodów na to, że nie jest możliwe poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny. Do takiego wniosku należy więc dołączyć dokumenty o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach, źródłach utrzymania. Wniosek powinien zostać dostarczony pisemnie lub ustnie – do protokołu w sądzie. Złożenie wniosku jest wolne od opłaty. Istnieje również możliwość wskazania konkretnego adwokata, z którego pomocy powód lub pozwany chciałby skorzystać.
Co więcej – wniosek o przyznanie adwokata z urzędu można złożyć jeszcze przed wniesieniem pozwu rozwodowego. Wówczas wyznaczony pełnomocnik pomoże w przygotowaniu odpowiedniego wniosku lub pozwu.
Procedura przyznania adwokata z urzędu
Po złożeniu wniosku zadaniem sądu jest pozytywne lub negatywne jego rozpatrzenie. Jeśli sąd uzna, że udział adwokata w sprawie rozwodowej jest konieczny, zwróci się do okręgowej rady adwokackiej o jego przydzielenie. Następnie rada adwokacka wyśle zawiadomienie z danymi osobowymi oraz adresem do doręczeń wyznaczonego adwokata. Taka procedura może trwać do 14 dni.
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, w terminie tygodnia od otrzymania odmowy można wnieść zażalenie do sądu, który wydał postanowienie.
Obniżenie kosztów rozwodu
Rozwody, poza tym, że kosztowne, często są skomplikowane, dlatego nie należy rezygnować z pełnomocnika. Jednak aby trudna sytuacja majątkowa nie stanowiła przeszkody w rozpoczęciu sprawy rozwodowej, poza możliwością starania się o przyznanie adwokata z urzędu, istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z całości lub części kosztów sądowych. Taki wniosek można złożyć wraz z pozwem rozwodowym lub w późniejszym czasie.
Więcej informacji na temat obniżenia kosztów rozwodu znajduje się w > tym artykule <.
Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i poszukujesz adwokata, który poprowadzi Twoją sprawę rozwodową lub udzieli porady prawnej – zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy