Decyzja o rozwiązaniu małżeństwa to dopiero początek długiej drogi, jaką muszą przejść małżonkowie. Procedura rozwodowa, jak każda sprawa w sądzie, rozciąga się w czasie, a dodatkowo wymaga zorganizowania i dopełnienia szeregu formalności. Aby w tym trudnym czasie uniknąć dodatkowych niepokojów, wskażę, jak krok po kroku wygląda rozwód.
Kiedy sąd orzeknie o rozwodzie?
Aby sąd mógł orzec o rozwodzie, należy udowodnić, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Taki stan rzeczy wyraża się poprzez całkowite zerwanie wszystkich więzi między małżonkami – uczuciowych, fizycznych i gospodarczych. Trwałość rozpadu pożycia sąd ocenia przez wzgląd na to, czy jest szansa, że małżonkowie wrócą do wspólnego życia.
Pozew o rozwód
Jeśli więź między małżonkami bezpowrotnie ustała, a rozwód jest czymś nieuniknionym, należy złożyć odpowiedni pozew o rozwód. Jest możliwość przygotowania go samodzielnie lub przez wybranego pełnomocnika. Pozew należy złożyć osobiście lub listownie do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W innym wypadku prawidłowym miejscem złożenia pozwu rozwodowego będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli adres nie jest znany – sąd właściwy dla adresu powoda.
Pozew rozwodowy należy sporządzić w dwóch egzemplarzach – jeden do sądu, drugi dla współmałżonka. Do pozwu trzeba dołączyć oryginał aktu małżeństwa oraz jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, odpisy ich aktu urodzenia.
Małżonek, który otrzymał pozew, może się do niego ustosunkować w ciągu 2 tygodni od daty doręczenia. W takim dokumencie małżonek może zawrzeć swoje stanowisko odnośnie do wszystkich kwestii, m.in. dzieci, podział majątku, alimenty.
Termin rozprawy
Gdy upłynie termin na złożenie odpowiedzi na pozew rozwodowy, sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Niestety czas oczekiwania jest długi i zazwyczaj wynosi kilka miesięcy od daty złożenia pozwu.
Postępowanie dowodowe i rozprawa rozwodowa
W trakcie postępowania dowodowego sąd rozpatrzy wszystkie dostarczone dokumenty, opinie, czy zeznania małżonków i świadków, które mogą być dowodem w sprawie. Dzięki temu sąd będzie mógł ocenić, czy nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego oraz orzec o winie, alimentach, czy miejscu zamieszkania małoletnich dzieci, jeśli małżonkowie je posiadają.
Rozprawa rozwodowa nie jest jawna, na sali rozpraw mogą znajdować się wyłącznie strony oraz ich pełnomocnicy. O co sąd może zapytać w trakcie rozprawy, pisałam w >tym artykule<.
Orzeczenie o rozwodzie
Sąd orzeknie o rozwodzie po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym oraz rozprawach. Wyrok rozwodowy jest odczytywany na posiedzeniu jawnym. Jeśli któryś z małżonków ma zastrzeżenia do wyroku, ma prawo do wniesienia apelacji do sądu odwoławczego. Taka apelacja powinna zostać złożona w ciągu 14 dni od momentu otrzymania wyroku rozwodowego z uzasadnieniem.
Jeśli wyrok rozwodowy zadowala obie strony, staje się prawomocny.
Adwokat w sprawie o rozwód
W każdej sprawie o rozwód może pojawić się wiele zawiłych kwestii, w których rozwiązaniu może pomóc doświadczony adwokat. Zachęcam więc do skorzystania z porady specjalisty oraz wyboru pełnomocnika, który poprowadzi przez cały proces. Jeśli jesteś z Warszawy i poszukujesz takiej osoby – zapraszam do kontaktu.
0 komentarzy