Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Skutki separacji prawnej małżonków

Skutki separacji prawnej małżonków W trakcie trwania kryzysu partnerzy, którzy z różnych względów nie chcą rozwiązać swojego małżeństwa przez rozwód, mają możliwość wystąpienia z żądaniem…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Skutki separacji prawnej małżonków

Skutki separacji prawnej małżonków

gru 19, 2022

Skutki separacji prawnej małżonków

W trakcie trwania kryzysu partnerzy, którzy z różnych względów nie chcą rozwiązać swojego małżeństwa przez rozwód, mają możliwość wystąpienia z żądaniem separacji. Jako tymczasowe rozwiązanie może okazać się to dużo lepszym wyborem, który da małżonkom czas do zastanowienia się nad ich wzajemną relacją. Przed podjęciem tej decyzji należy jednak zastanowić się, jakie zmiany spowoduje.

Skutki separacji prawnej

Separacja prawna pociąga za sobą wiele skutków, o których muszą wiedzieć małżonkowie ją rozważający. Tak więc co powoduje separacja małżeńska?

  1. Pomiędzy małżonkami zostaje uchylona wspólnota małżeńska, ale nie ustaje ich związek małżeński. Oznacza to, że w świetle prawa małżeństwo trwa nadal, jednak sytuacja prawna małżonków jest odmiennie uregulowana.
  2. Pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa – od momentu orzeczenia separacji każdy z małżonków dysponuje wyłącznie swoim majątkiem osobistym. Możliwe jest podzielenie majątku wspólnego sprzed okresu separacji na drodze umownej lub w sądzie. Rozdzielność majątkowa nie może być zniesiona w trakcie trwania separacji oraz może zostać podtrzymana po jej zniesieniu, jeśli taka będzie wola małżonków.
  3. Małżonkowie są wyłączeni z dziedziczenia ustawowego, co oznacza, że nie dziedziczą po sobie, chyba że testament stanowi inaczej. Małżonek niebędący spadkobiercą nie ma również prawa do zachowku.
  4. W konkretnych przypadkach powstaje obowiązek płacenia alimentów na drugiego małżonka – małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, może domagać się alimentów, jeśli jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu lub jeśli znajduje się w stanie niedostatku. W przeciwieństwie do alimentów po rozwodzie, alimenty płacone w trakcie separacji nie mają ograniczenia w czasie.
  5. Jeśli małżonkowie po orzeczeniu separacji mieszkają w tym samym domu, sąd orzeka również o sposobie korzystania z niego.
  6. Pomiędzy małżonkami powstaje obowiązek wzajemnej pomocy – w sferze materialnej, ale także w sytuacjach związanych ze stanem zdrowia małżonka (fizycznego i psychicznego).
  7. W orzeczeniu o separacji sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, kontaktach i alimentach na małoletnie dzieci.
  8. Małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego ani powrócić do poprzedniego nazwiska.
  9. W trakcie trwania separacji ustaje solidarna odpowiedzialność małżonków za zobowiązania, które zostały zaciągnięte na poczet zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny.

Decyzja o rozwodzie lub separacji należy wyłącznie do małżonków i zawsze wymaga indywidualnej oceny wszystkich zaistniałych okoliczności. Żeby podjąć właściwe kroki, najlepszym wyborem jest konsultacja z adwokatem, który doradzi i wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Jeśli jesteś z Warszawy i poszukujesz prawnika, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *