Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Alimenty a konkubinat byłego małżonka

Obowiązek alimentacyjny to określenie w polskim prawie, które oznacza konieczność zapewnienia środków utrzymania konkretnym osobom. Może dotyczyć m.in. dzieci, byłych małżonków, rodziców czy dziadków. W…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Alimenty a konkubinat byłego małżonka

Alimenty a konkubinat byłego małżonka

wrz 16, 2022

Obowiązek alimentacyjny to określenie w polskim prawie, które oznacza konieczność zapewnienia środków utrzymania konkretnym osobom. Może dotyczyć m.in. dzieci, byłych małżonków, rodziców czy dziadków. W sprawach odnoszących się do dzieci sąd zajmuje się rozstrzygnięciem obowiązku alimentacyjnego z urzędu. W przypadku małżeństw po rozwodzie konieczny jest wniosek jednej ze stron. Czy zasądzone między małżonkami alimenty są dożywotnie? Czy nowy związek lub małżeństwo może to zmienić?

Alimenty na byłego małżonka

Alimenty zależą od tego, czy sąd, rozwiązując małżeństwo przez rozwód, stwierdził winę którejś ze stron, czy nie.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub z winy obojga małżonków alimenty mogą zostać przyznane, jeśli jedna ze stron udowodni swój stan niedostatku (sytuacja, w której nie może samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb). W rozwodzie bez orzekania o winie alimenty przysługują przez okres 5 lat, natomiast w drugim przypadku nie ma takiego limitu.

Starając się o alimenty po rozwodzie z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, nie ma obowiązku udowadniania przed sądem stanu niedostatku. Oznacza to, że niewinny małżonek może domagać się alimentów, jeśli wykaże, że jego stan materialny uległ pogorszeniu. Wtedy obowiązek alimentacyjny nie ma ograniczenia w czasie.

Dożywotni obowiązek alimentacyjny?

Alimenty nie ograniczone żadnym terminem nie muszą być jednak dożywotnie. Istnieją sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny wygasa automatycznie lub na drodze sądowej dochodzi do zmniejszenia, zwiększenia lub uchylenia alimentów. Jedną z takich sytuacji jest zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. Pobieranie alimentów od byłego małżonka będąc już w nowym, formalnym związku uznaje się za niezgodne z zasadami współżycia społecznego. W tym przypadku obowiązek alimentacyjny bezpowrotnie wygasa.

Konkubinat byłego małżonka

Istnieje prawdopodobieństwo, że małżonek uprawniony do alimentów z obawy przed ich utratą nie będzie chciał sformalizować swojego związku. Życie w konkubinacie nie spowoduje automatycznego wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jednak jest możliwość wszczęcia postępowania sądowego, które pomoże to rozstrzygnąć. W tym wypadku sąd powinien ocenić, czy dalsze pobieranie alimentów jest zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Obecnie coraz częściej uznaje się taki stan rzeczy jako podstawę do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Należy mieć więc na względzie fakt, że bycie w konkubinacie po rozwodzie może rzutować na sprawy alimentacyjne.  

Zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami na mojej stronie, jednak pamiętaj, że po poradę w sprawie rozwodowej i alimentacyjnej najlepiej udać się do adwokata, aby przedyskutować z nim wszystkie kwestie formalne.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *