Kancelaria Adwokacka Warszawa

+48 507 959 266

kancelaria@adwokat-mm.pl

Zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem podczas rozwodu

Kontakt z dzieckiem i opieka nad nim, jest nie tylko obowiązkiem rodzica, jest także jego prawem. Życie jednak pisze różne scenariusze i nie zawsze jesteśmy…
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors
Strona główna » Poradniki » Zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem podczas rozwodu

Zabezpieczenie kontaktów rodzica z dzieckiem podczas rozwodu

kwi 11, 2022

Kontakt z dzieckiem i opieka nad nim, jest nie tylko obowiązkiem rodzica, jest także jego prawem. Życie jednak pisze różne scenariusze i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co nam przyniesie. Czasami rodzice postanawiają się rozstać, przestają mieszkać razem, a sprawa rozwodowa, która jest przed nimi, może ciągnąć się miesiącami, czasem nawet latami. Dziecko zamieszkuje z jednym z nich, co to oznacza dla drugiego rodzica? Jakie kroki może podjąć, by nie stracić kontaktu z dzieckiem i być obecnym w jego życiu nawet wtedy, kiedy nie potrafią się w tej kwestii porozumieć z drugim małżonkiem? Może wnioskować o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem.

Rozwód rodziców a kontakt z dzieckiem

Ważne jest, aby na początku ustalić, czym właściwie są kontakty z dzieckiem, ponieważ zostało to uregulowane w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Otóż zgodnie z nim, przez kontakt z dzieckiem rozumiemy nie tylko przebywanie z dzieckiem, czyli spotkania, odwiedziny czy zabieranie go z miejsca jego zamieszkania, np. do siebie czy na wycieczki. Utrzymywanie kontaktu to także możliwość porozumiewanie się w sposób bezpośredni oraz pośredni (np. poprzez rozmowy telefoniczne), wymiana korespondencji oraz komunikacja poprzez komunikację elektroniczną, np. komunikatory internetowe, e-maile, portale społecznościowe). To wszystko są drogi kontaktu z dzieckiem, o zabezpieczenie których może wnieść jeden z rodziców.

Czym jest zabezpieczenie kontaktów?

Zabezpieczenie jest niczym innym, jak ustaleniem wszelkich spraw związanych z kontaktem z dzieckiem w trakcie trwania rozwodu. Ustala ono ten kontakt na czas trwania sprawy rozwodowej, a zmienią go dopiero ustalenia wynikające z wyroku rozwodowego. Zabezpieczenie kontaktów jest cennym narzędziem, z którego warto, a wręcz należy korzystać, kiedy małżonkom ciężko jest porozumieć się w sprawach opieki. Wtedy wszelkie kwestie zostaną uregulowane przez sąd. Uniemożliwia to również stosowanie kontaktów z dzieckiem jako karty przetargowej w trakcie rozwodu. Znamy przecież sytuacje, w których jeden z rodziców próbuje karać drugiego, ograniczając mu ten kontakt czy utrudniając go.

Jak zabezpieczyć kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu?

W celu zabezpieczenia kontaktów należy złożyć przed sądem odpowiedni wniosek. Można to zrobić wraz ze składaniem pozwu rozwodowego lub w odpowiedzi na pozew. Nie zawsze jednak, w tak stresującym momencie jak składanie lub otrzymywanie pozwu zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądał kontakt z dzieckiem za kilka tygodni i dopiero po jakimś czasie orientujemy się, że sprawy związane z opieką nad dzieckiem nie idą po naszej myśli. Na szczęście wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem można złożyć nie tylko wraz z pozwem lub w odpowiedzi na niego, ale na każdym etapie toczącej się sprawy jako odrębne pismo.

Warto sądownie zabezpieczyć kontakty z dzieckiem nawet wtedy, kiedy oboje małżonkowie uważają, że doszli do porozumienia i będą umieć dzielić opiekę sprawiedliwie, zgodnie ze wspólnymi ustaleniami. Niestety nigdy nie można przewidzieć, jak potoczą się sprawy między małżonkami i jak długo będą wypełniać wspólne ustalenia. A ponieważ wniosek o zabezpieczenie kontaktów sąd może rozpatrywać nawet przez kilka tygodni, warto zrobić to już na samym początku sprawy rozwodowej.

Kancelaria Adwokacka Warszawa

Skorzystaj z pomocy doświadczonego Adwokata w Warszawie. Przybliż nam swój problem, a ja wskaże Ci najszybsze i skuteczne rozwiązania sprawy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *